Ajans Sadece Dıyarbakır In Degıl Bölgenın Ajansı Olacak

20 Ağustos 2010 Cuma 22:23
  • Ajans Sadece Dıyarbakır In Degıl Bölgenın Ajansı Olacak

Ajans Genel Sekreterimiz Dr. Ilhan KARAKOYUN, 22 Aralik 2009 Sali günü saat 21.00'de KANAL URFA TV de canli olarak yayinlanan EKOVIZYON Programina konuk olarak katildi.

Yapim ve sunuculugunu Doç. Dr. Abdülkadir GÖK'ün üstlendigi programa, ayrica Ajans Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sanliurfa Il Genel Meclis Baskani Ugur BEYAZGÜL ve Sanliurfa Sanayi ve Ticaret Odasi Baskani Eyüp Sabri ERTEKIN de katildi.

Kalkinma ajanslarinin masaya yatirildigi programda ilk olarak Ticaret Odasi Baskani Eyüp Sabri ERTEKIN, Avrupa’daki örneklerinden yola çikarak, bölgedeki kaynaklarin en etkili sekilde kullanilmasi konusunda ajanslara düsen görevleri anlatti.

 

“BIrlIkte hareket etmek çok önemlI”

ERTEKIN, kamu ve özel kurumlar ile sivil toplum kuruluslarinin birlikte hareket etmesi çok önemli. Bu birliktelik güçlü bir sekilde saglanirsa ve ortak hareket edilirse basarilamayacak hiç bir sey yok seklinde sözlerini sürdürürken “birliktelik” kavramina vurgu yapti.

Ajans Genel Sekreterimiz Dr. Ilhan KARAKOYUN ise ilk olarak yönetimde yeni bir anlayis olan “yönetisim” kavrami üzerinde durarak “sadece yönetenler degil yönetilenler de karar alacak. Iste bu noktada kalkinma ajanslarina sorumluluk düsüyor. Bölgenin sorunlari ajansin danisma organi olan ve 100 kisiden olusan kalkinma kurulunda konusulacak, çözümler üretilecek ardindan ajansin karar organi olan yönetim kurulunda karara baglanacak” dedi.

“Ajans sadece DiyarbakIr’In degil bölgenin ajansI olacak”

Ajansin çalisma usul ve esaslari hakkinda da bilgi veren KARAKOYUN, “olusturulacak Yatirim Destek Ofisleri ile bölgedeki is ve yatirim imkânlarinin arastirilip tanitimlarinin yapilacagini belirtti. Bu ofislerin her iki ilimizde de kurulacagina vurgu yapan Ajans Genel Sekreteri, kalkinma ajansinin merkezinin Diyarbakir olmakla birlikte hizmet yönünden her iki ile de ayni mesafede oldugunu, birinin digerini öncelemeyecegini belirtti. Ajansin esit derecede hizmet verecegi bu iki ilin birbirine rakip olarak degil, birbirini tamamlayan iki il olarak degerlendirilmesi gerektigini ifade etti. Bu yönüyle Diyarbakir Sanliurfa Kalkinma Ajansi sadece Diyarbakir’in degil bölgenin ajansi olacak” dedi.

Programa katilan Sanliurfa Il Genel Meclis Baskani Ugur BEYAZGÜL de bölgesel ajanslari “yerel dinamikleri harekete geçirecek ve ayni zamanda sehir için yeni bir konsept olusturacak bir kurum” olarak tanimlarken “artik insanlar degil projeler yönetilecek, yönetenler ve yönetilenler ayrimi olmayacak, birlikte yönetim olacak bu da ajansin danisma organi kalkinma kurulu ile saglanacak” dedi.

“SIRA GECELERIMIZ PROJELERIN KONUSULDUGU GECELER OLSUN”

“Urfa her yönüyle dünyanin sayili bir sehri, bölgemizde büyük bir potansiyel ve bölgeye gelen ciddi bir kaynak var” seklinde sözlerine devam eden BEYAZGÜL, “GAP Eylem Planini isadamlarimiz çok iyi bilecek ve buna uygun projeler üretecek. Bu projeler sayesinde S. Urfa hak ettigi yere ulasacak. S. Urfa’nin vakit kaybetmeye tahammülü yok. Artik sira gecelerimiz projelerin konusuldugu geceler olsun. Kalkinma ajanslarinin kurulmasi bölgemiz için bir dönüm noktasidir. Yerel dinamiklerin harekete geçirilmesi adina siyasi otorite üzerine düseni yapmistir. Bizler sürdürülebilir, insani boyutu olan projeleri uygulamaya koydugumuz zaman basari da gelecektir. S. Urfa kabugunu kirmistir. Güzel günler yasayacaktir” dedi.