“ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı

26 Ağustos 2010 Perşembe 10:17
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı
  • “ Cazibe Merkezi Şanlıurfa ” Çalışmaları Başladı

Cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında Şanlıurfa’da hazırlık çalışmaları başlatıldı. Şanlıurfa Valiliği’nde Vali Sayın Nuri OKUTAN başkanlığında, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) heyeti ve ilgili kurumların katılımıyla “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (2010) Şanlıurfa Hazırlık Çalışmaları” toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Vali OKUTAN’ın yanı sıra DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit BİNGÖL, DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Serkan VALANDOVA,  Ajans Genel Sekreterimiz Dr. İlhan KARAKOYUN, DPT uzmanları, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref FAKIBABA, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin KARAHOCAGİL, Harran Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet YILMAZ, İl Genel Meclisi Başkanı Uğur BEYAZGÜL, Ticaret Sanayi Odası Başkan Vekili Osman BAYSAL,  Vali Yardımcıları, ilgili sivil toplum kuruluşları katıldı.

Şanlıurfa, DPT’nin “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Kapsamında” 12 ilden biri olarak 2010–2012 arasında desteklenecek.

Program, kentte büyüme merkezleri oluşturarak ekonomiyi canlandırma kapsamında yürütülecek. Diyarbakır pilot uygulamasından sonra, ikinci periyotta desteklenecek olan Şanlıurfa’ya 3 yıl içerisinde 60 milyon TL’lik bir kaynak aktarılacak.

Toplantıda, yapılacak bu çalışmanın uygulama şekli ve kaynaklardan nasıl yararlanılacağı DPT tarafından ayrıntılı olarak anlatılırken Diyarbakır pilot uygulamasından örnekler aktarıldı.

Toplantı, Şanlıurfa Valiliği tarafından hazırlanan ve desteklenmesi gereken projeleri tanıtan sunumla devam etti.

Şanlıurfa Valisi Nuri OKUTAN toplantı sırasında yaptığı konuşmada “Şanlıurfa değer temelli bir vizyona sahiptir. Şanlıurfalılar olarak, tarihte üstlendiğimiz vizyonu ve misyonu tekrar üstlenmek istiyoruz. Şanlıurfa tarımını, turizmini, sanayisini daha ileriye götürebilmek için DPT’nin aktardığı kaynakla uygulacak projeleri masaya yatırdık. ‘Antik Edessa Kentindeki Mağaraların turizme kazandırılması ve besiciliğin desteklenmesi projesi, Sokak Cephe Sağlıklaştırılması ve kültür adası projesi, Kale Eteğinin turizme kazandırılması projesi, Haşimiye Meydanının tarihi dokusuna kavuşturulması projesi, GAP Vadisi Projesi ve Çok amaçlı kültürel Salon Projesi’ni desteklenecek projeler olarak DPT heyetine sunduk. Bu projeler üzerinde gerekli fizibilite çalışmalarını uzun bir zamandır yapıyoruz. Karşılıklı görüşmelerimizle en uygun projelere ivedilikle kaynak aktarımını sağlamak konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bugün bu toplantıyla Cazibe Merkezleri Projesi’ne dahil edilen Şanlıurfamız için çalışmalara start verilmiş oluyor. Öncelikli hedef tabii ki istihdamı artırabilmek ve büyümeye katkıda bulunabilmektir. Bu kaynağı şehrimiz için yerinde kullanmak ve bölgenin çekim merkezine haline gelmek için bir fırsat olarak düşünüyoruz. Bu sebepten başta valiliğimiz olmak üzere, belediyemiz, üniversitemiz, ticaret sanayi odamız, GAP idaremiz tüm ilgili kurumlarımızla ve ilgili stklarla temas halinde yürüttük bu çalışmayı. DPT’nin de katkılarıyla çalışmalarımızı daha da ilerleteceğiz. Projeleri hazırlarken emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü  Nahit BİNGÖL ise konuşmasında , “Öncelikle Şanlıurfa’dan çok etkilendiğimizi belirtmek isterim. Bizler bu projenin hayata geçirilmesi için ilk aşamada olan Şanlıurfa’ya gelirken bu kadar hazır bir tablo ile karşılaştığımız için çok mutlu olduk. Şanlıurfa öncelikle vizyonunu, misyonunu ve yapacaklarını çalışmış ve çok hazırlıklı. Bu da Cazibe Merkezleri Projesi’ni hayata geçirmek için çok çok önemli bir aşamadır. Şanlıurfa’nın projelerini Sn. Valimiz bizlere aktardı ve gördük ki Şanlıurfa kararlı bu kararlılık da başarmanın en büyük öncülüdür. Artık aşama aşama çalışmalar yürüyecektir ve 3 yıllık çalışmanın Şanlıurfa’ya büyük bir ivme kazandıracağı ortadadır” dedi.

Toplantının ardından heyet Şanlıurfa’da proje uygulamalarının yapılacağı alanları Vali OKUTAN ile birlikte gezerek bilgi aldı.