Diyarbakır Menşeli Ürünler İçin Yol Haritası Hazırlıklarına Start Verildi

21 Aralık 2021 Salı 10:17
  • Diyarbakır Menşeli Ürünler İçin Yol Haritası Hazırlıklarına Start Verildi

Ulusal ölçekte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yerelde ise Ajansımız tarafından yürütülen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı her geçen gün yeni projeler ile Diyarbakır ve Şanlıurfa ekonomisine güç katmaya devam ediyor. Program kapsamında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hayata geçirilen Gastro İnovasyon Merkezi Projesi ile bir yandan merkezin inşa çalışmaları sürerken diğer yandan Diyarbakır menşeili ürünlerin gelecek planları masaya yatırıldı.

Bu kapsamda 3 gün boyunca Boğazkere Üzümü, Diyarbakır Örgü Peyniri, Karacadağ Pirinci ve Diyarbakır Kırmızı Mercimeği ile ilgili Stratejik Geliştirme Vizyon Buluşması toplantıları gerçekleştirildi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantılara üreticiler, sanayiciler, tedarikçiler, satıcıların yanı sıra Ajansımız uzmanları ile DTSO yetkilileri katıldı. Vizyon buluşmalarında her bir ürünün üretiminde yaşanan sorunlar, mevcut pazardaki konumu ile yeni pazar arayışları gibi konular ele alındı.


Ocak 2022’de devam edecek vizyon buluşmalarının ikinci bölümünde ise Lice Domatesi, Çermik Biberi, Burma Kadayıf ve Diyarbakır Karpuzu ele alınacak. Çalışmalar çerçevesinde her bir ürünün üretimi, işlenmesi ve pazara sunumu konuları analiz edilerek, katma değerli ürün üretimi için stratejik planlar hazırlanacak.

Diyarbakır Menşeli Ürünler İçin Yol Haritası Hazırlıklarına Start VerildiDiyarbakır Menşeli Ürünler İçin Yol Haritası Hazırlıklarına Start VerildiDiyarbakır Menşeli Ürünler İçin Yol Haritası Hazırlıklarına Start Verildi