Diyarbakırlı Tekstilciler, Yeni Pazar Arayışı İçin Paris Tekstil Fuarı’nda

7 Eylül 2023 Perşembe 18:00
  • Diyarbakırlı Tekstilciler, Yeni Pazar Arayışı İçin Paris Tekstil Fuarı’nda

Diyarbakır'da üretim yapan 14 tekstil firması, Diyarbakır Valiliği, KOSGEB ile Ajansımız koordinasyonunda Paris'te düzenlenen Who’s Next Fuarı'na katıldı. Tekstil sektörünün, yeni pazar arayışı kapsamında düzenlenen ziyarette Avrupa'da 36 bin mağazaya sahip olan Fransa Ulusal Giyim Federasyonu (Federation Nationale de l'Habillement) ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Dünya tekstil sektörünü Paris'te bir araya getiren fuarda Diyarbakırlı tekstilciler, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İTKİB)  standında yer alarak görüşmeler yaptı. Heyette Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, KOSGEB - KOBİ Geliştirme Daire Başkanı Asım Türkmen, KOSGEB Diyarbakır İl Müdürlüğü Uzmanlarından Hasan Solmaz, Ajansımız Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Diyadin İnan, Diyarbakır OSB ve Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB’de üretim yapan 14 firmanın yetkilileri yer aldı.


Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, kentte tekstil sektörünün gelişimi açısından Paris'te önemli ve verimli görüşmeler yaptıklarını söyledi.  Çoşkun, “Dünyada artık müşteriyi bekle dönemi bitti. Müşterinin ayağına gitmek gerek. Bu kapsamda Who’s Next Fuarı'nda tekstilcilerimiz, Fransız ve dünya tekstilinin önemli firmalarıyla ikili görüşmeler yaptı. Tekstilcilerimizin gerek yeni pazar gerekse dünyadaki trendleri takip etmeleri açısından uluslararası fuarlara katılımını önemli olduğunu düşünüyoruz.“ dedi.


Fuara katılan SCM Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran ise "Pazarlarımızı çeşitlendirme amacıyla Paris gibi uluslararası fuarların düzenlendiği bir merkezde, sektörümüz için büyük öneme sahip 'Who's Next Fuarı'na katıldık. Bu fuar, sektörümüzdeki yeni trendleri keşfetmekle kalmayıp aynı zamanda ikili iş ilişkileri geliştirme açısından da son derece faydalı oldu. Özellikle Avrupa genelinde 36 bin mağazaya sahip firmaları temsil eden Fransa Ulusal Giyim Federasyonu ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler, Diyarbakır'daki tekstilcilerin uluslararası pazara açılımına önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca fuar sırasında İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'ni (İTKİB) ziyaret ederek Diyarbakır’da tekstil sektörünün geliştirilmesi için yapılacak çalışmaları ele aldık “diye konuştu.

Diyarbakırlı Tekstilciler, Yeni Pazar Arayışı İçin Paris Tekstil Fuarı’ndaDiyarbakırlı Tekstilciler, Yeni Pazar Arayışı İçin Paris Tekstil Fuarı’ndaDiyarbakırlı Tekstilciler, Yeni Pazar Arayışı İçin Paris Tekstil Fuarı’ndaDiyarbakırlı Tekstilciler, Yeni Pazar Arayışı İçin Paris Tekstil Fuarı’nda