Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı

27 Mart 2012 Salı 18:43
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı
  • Bakan Eker Başkanlığında Diyarbakır'daki Yatırımlar Ele Alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile Diyarbakır Milletvekilleri, ildeki yatırımlarla ilgili olarak kurum müdürleriyle birlikte, geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirerek, yapılan yatırımlar ve çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundular. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, M. Süleyman Hamzaoğulları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran ve aralarında bölge müdürlerinin de olduğu, çok sayıda kurum müdürü katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Diyarbakır’da gerek yatırımcı kuruluşlarımızın, gerek hizmet birimlerimizin yönetici ve müdürleri Diyarbakır’da devam eden projelerle ilgili bilgi verecekler. Yatırımcı kuruluşlar başta olmak üzere yani DSİ 10. Bölge Müdürlüğü, MTA Bölge Müdürlüğü, Karayolları 9.Bölge Müdürlü, İller Bankası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan oluşan kuruluşlarımız bize ilimizde halen hangi projeler yürüyor, bu projelerin gelişimine hedeflenen program devam ediyor mu? bir aksaklık var mı? var olan aksaklıkların giderilmesi için neler yapıla bilir? İşte bu konular hakkında çalışma yapacağız. Bu toplantıya Valimiz, Milletvekillerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı ilgili Vali Yardımcısı ve kurum müdürlerimiz katılıyor. Bu toplantıda kurum müdürlerimizin sunumları olacak. Toplantının sonunda da basına ayrıca bir açıklama yapacağız” dedi.
Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Daha sonra sırasıyla DSİ 10. Bölge Müdürü, Karayolları 9. Bölge Müdürü ve İl Sağlık Müdürü ilimizdeki yatırım ve projeler hakkında geniş bir sunum gerçekleştirdiler. Sunumların ardından verilen arada basına açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toplantının yaklaşık 3,5 saat süren ilk bölümünde kurum müdürlerinden ilde süren çalışmalar ve projeler hakkında geniş bilgi aldıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

Bakan Eker: Yılsonu itibariyle 218 kilometrelik ana kanal inşaatı bitmiş olacak

“Diyarbakır ile ilgili yatırımları ve hizmetleri bütün ayrıntılarıyla masaya yatırdık. DSİ 10. Bölge Müdürümüzden özellikle sulama yatırımları ile ilgili bilgi aldık, çalışmaların gelişmelerini istedik, takip ettik. Yılsonu itibarıyla Dicle ve Kralkızı barajlarının sulama sahasında bulunan alanlardaki 218 kilometrelik ana kanal inşaatı bitmiş olacak. Ana kanal çerçevesinde yaklaşık 54 bin hektar alan sulanabilecek hale gelecek. Bu önemli bir gelişme. Pompajla ilgili olarak da 23 bin hektarlık alanda halen sulama yapılıyor. Silvan barajı bölgesinde yine iki alt baraj var, onlarla ilgili de 5 bin 134 hektar alan sulanacak. Sulama göletlerinden de bazı bölgelerde istifade etmemiz lazım. Yeni planlanan göletler var. Özellikle Karacadağ bölgesinde sulama göletleri planlanıyor. Sulama yatırımları bittiğinde ortaya çıkacak üretim ve yaratacağı istihdamla, bölgedeki işsizlikle etkili bir şekilde mücadele edilir. Bu yatırımlar ekonomik olarak bölgenin kalkınmasına ciddi etki yapacak yatırımlardır” dedi.


Bakan Eker: Diyarbakır'ın giriş-çıkışlarında 6 kavşak inşası başlıyor

Bakan Eker, karayolları ile ilgili olarak ise özellikle çevre yolunun birinci etabının en geç 2 ay içerisinde bitmesi için yoğun çaba sarf edildiğini belirtti. Demiryolu köprüsünün yapıldığını anımsatan Bakan Eker, şunları söyledi: “Haziran sonuna kadar da Şanlıurfa-Elazığ yolu arasındaki kısmı hizmete girmiş olacak. 26 kilometrelik ikinci kısım olan Şanlıurfa-Mardin-Batman karayolu arasındaki bölge ile ilgili de itiraz olmadığı taktirde 15 Nisan'a kadar kazma vurulacak. 700 gün içerisinde bitmesi planlanıyor. Diyarbakır'ın giriş ve çıkışlarında 6 kavşak inşası başlıyor. 5 tanesinin ihalesi yapıldı, 1 tanesinin de ihalesi yapılıyor. Üniversite kavşağı başladı, en geç 4 ay içerisinde bitecek. Bütün bu kavşaklarla ilgili süreçler 2012 yılında başlanacak. Ergani-Çermik, Ergani yol ayrımından Eğil yolları da Diyarbakır'ın sağlık ve inanç turizmi açısından önemli. Bu yolların da yapımı ile ilgili konuştuk. Bunun da Kalkınma Bakanlığımızın yatırım ek programına alınması için talepte bulunacağız.”

Bakan Eker: 60 milyon lira Diyarbakır'daki tarihi eserlerin restorasyonunda kullanılacak

Bakan Eker, sağlık alanında da önemli çalışmalar yapıldığını, Ergani'de 150 yataklı Devlet Hastanesinin tamamlandığını, Bismil Devlet Hastanesi ek binasının da 100 yataklı hale getirileceğini vurguladı. Yeni Tepe Hastanesinin birkaç hafta içerisinde açılacağını bildiren Bakan Eker, şunları kaydetti:

Bakan Eker: Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu bölgede 1500 yataklı yeni bir hastane yapılıyor

"50 yataklı Ağız Diş Hastanesi inşaatı bu yılın sonunda bitecek. Mevcut yerinde kullanılması ile ilgili belki bazı değişiklikler yapılması gerekir. Çınar Devlet Hastanesi ihale edilecek. 2012 yılı içerisinde ilk 6 ayda Hazro ve Kocaköy'deki devlet hastanelerinin yapımı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşülecek. Merkezde eski kampus alanında 400 ve 200 yataklı bir hastane yapımı ile ilgili bir proje çalışması var. Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bulunduğu bölgede, 600 dekarlık yeni alanda bin 500 yataklı yeni bir kampusun yapılması projesi ile ilgili bilgi aldık. Sağlık, Karayolları ve DSİ ile ilgili yatırımların şu anda planlandığı süreç ve gelişimi ile ilgili bilgi aldık.”


Bakan Eker: Diyarbakır'da vakıf eserlerinin ve tarihi eserlerin restorasyonunun hızlı bir şekilde yapılması için cazibe merkezleri projesinden 20 milyon lira ayrıldı

“Ulu Cami inşaatı devam ediyor, inşallah Ramazan ayında bir kısmının ibadete açılması planlanıyor. Mesudiye Medresesi'nin 2012 sonu itibarıyla bitirilmesi için çalışılıyor. Çiftehan Diyarbakır'a önemli bir merkez olarak kazandırılması ile ilgili kamulaştırma söz konusu. Diyarbakır'da gerek vakıf eserlerinin gerekse tarihi eserlerin restorasyonunun hızlı bir şekilde yapılması için de cazibe merkezleri projesinden 20 milyon lira ayrıldı. Ama 20'şer milyonun iki yıl daha ayrılması gündemde. Bunlar planlandı. Toplam 60 milyon lira tarihi eserlerin restorasyonunda kullanılacak. İçkale devam ediyor, buradaki 3 binanın ihalesini Kültür ve Turizm Bakanlığı kendisi yapacak.”

Bakan Eker: TOKİ tarafından yapılması planlanan 30 bin kişilik stat ile ilgili çalışmalar sürüyor

Bakan Eker, Diyarbakır’da okul ihtiyacını önemli karşılayacak 1800 derslik yapımı için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Zaman zaman şehrin bazı bölgelerinde arsa olmadığı üretilemediği için sıkıntılar oluyor. Onlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Merkezde 6 bin olarak planlanan ve 7 bin 500'e çıkabilecek olan kapalı spor salonu bitti. TOKİ tarafından yapılması planlanan 30 bin kişilik stat ile ilgili çalışmalar var. Mardin yolunda bulunan ve inşaatı uzun bir süredir çeşitli sebeplerle yarım kalan tesislerin kamp eğitim merkezi kısmı bitti. Yüzme havuzu ve çöken bina ile ilgili olarak bu yıl ihale yapılıyor. Bir de Bağlar ve Sur ilçelerinde gençliğe hizmet verecek Gençlik Merkezleri yapılıyor. Çınar'da da bir kapalı spor salonu yapılıyor” dedi.
Toplantı daha sonra yeniden basına kapalı olarak devam etti. Daha sonra sırasıyla MTA Bölge Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Vakıflar Bölge Müdür Vekili, İl Kültür Müdürü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, İller Bankası Bölge Müdür Vekili, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili, DEDAŞ İl Müdürü, TEİAŞ Kurum Müdürü, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü yatırım ve çalışmalarla ilgili sunum gerçekleştirdiler.
Toplantının sonunda konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e ve toplantıya iştirak eden tüm kurum müdürlerine teşekkür ederek, şöyle konuştu:

Vali Toprak: Önemli olan gelen kaynağın layıkıyla harcanması ve adresini bulmasıdır

“Bakanım sizlere öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Bu toplantıda genel olarak Diyarbakır’daki çalışmalarla ilgili genel bir çerçeve çizildi. Size, bizlere gösterdiğiniz yardım ve katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bir kez daha ortaya çıktı ki, kaynaklarımız var ve parasal bir sıkıntımız yok. Önemli olan gelen kaynağın layıkıyla harcanması ve adresini bulmasıdır. Bilindiği üzere bizim kamu kültürümüzde geçmişte de hep ödenek kullanılıyordu ve ondan dolayı da bir tembellik oluşmuştu. Şimdi yeteri kadar ödeneğimiz var ama bu ödenek çerçevesinde bir çalışma kültürü oluşturamamışız. Teknik kapasiteyi yükseltemiyoruz. Dolayısıyla bazı sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Talimatlarınızla bunu da iyi bir şekilde formüle ederek, inşallah daha iyi bir sonuca gelmiş olacağız. Bende huzurunuzda tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çalışıyorlar, ama bazı eksikliklerimiz de var. Bundan sonra çözemediğimiz sorunları Bakanlarımıza zamanında iletirsek, Diyarbakır insanını mutlu kılmak adına, çözemeyeceğimiz hiç meselenin olmayacağını düşünüyorum. Her şey için tekrar çok teşekkür ediyorum ve herkesi saygıyla selamlıyorum.”