Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar

17 Nisan 2012 Salı 17:54
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar
  • Bakanlar, Yeni Teşvik Sistemini Diyarbakır'da Anlattılar

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir süre önce hükümet tarafından açıklanan yeni teşvik sisteminin sağladığı avantajları ve fırsatları, işadamları ve yatırımcıların da hazır bulunduğu bir toplantıda detaylı bir şekilde anlattılar. Diyarbakır Valiliği ile Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliği ile Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Yeni Teşvik Sisteminin Diyarbakır'a Getirdiği Avantajlar” konulu toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, Oya Eronat, Mine Lök Beyaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Batman Valisi Ahmet Turhan, Vali Yardımcıları, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile çok sayıda işadamı katıldı.

Bakan Eker: Diyarbakır'da üretilen sera ürünleri Antalya'da, Mersin'de satılıyor

Toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker,  yeni teşvik paketinin bugüne kadar çıkarılan teşvik paketlerinden farklı olduğunu belirterek, yatırımcıların bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. GAP Eylem Planı ile yürütülen sulama yatırımları ile teşvik paketinin sağlayacağı imkânlar sayesinde bölgenin kalkınacağını ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu: “İlk defa gerçek bir pozitif ayırımcılık var. İlk defa Diyarbakır için bir haksız rekabet taşımıyor. Diyarbakır ile batıdaki bir vilayet aynı kefeye konulmuyor, Diyarbakır ile Düzce yarıştırılmıyor bu çok önemli. Bu imkânı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Hiçbir mazeretimiz yok artık. Hep beraber ve birlikte buradaki işsizlerin umudu olmaya onlara aş ve iş imkânı sağlamaya çalışıyoruz. Bizim kadar sizlerde sorumlusunuz. Büyük bir potansiyel var, öncelikli sektörlerimiz var, kapasitemiz var. Özellikle insan gücüne dayalı büyük bir gelişme potansiyeli var. Bu topraklar insanlığın topluluklar halinde yaşamaya başladığı zamanlardan bu yana tarımın yapıldığı topraklardır. Dicle ve Kralkızı Barajlarının kanalarının tamamlanması ile 144 bin hektar sulanacak bu çalışma hazla sürüyor.”
Bakan Eker, Diyarbakır'da son yıllarda 290 bin metrekarelik teknolojik sera kurulduğunu belirterek, Diyarbakır'da “Organize Sera Bölgesi” yapmayı planladıklarını söyledi. Bakan Eker, şöyle dedi:   “Diyarbakır'da üretilen sera ürünleri Antalya'da, Mersin'de satılıyor, yurt dışına ihraç ediliyor. Silvan Barajı'nın temeli 4 Mayıs'ta atılacak. Bu, 2 milyon 450 bin dönümlük alanın sulanması demektir. Yaklaşık 4 milyon dönüm alan Diyarbakır'da sulanmış oluyor. Bu Diyarbakır'ın sulanabilir arazisinin yüzde 90-95'i demektir. Bu teşvikler uzun vadeli teşviklerdir. Sosyal ve siyasal sorunların çözümü için de çalışmalarımız var. Kürt meselesinin çözümü ile ilgili olarak samimiyetle gayretle çaba içerisindeyiz. Ama barışçı yollar çözümü için çaba içerisindeyiz. Daha çok kan dökerek değil. Onunla birlikte Türkiye'nin birlik ve beraberliği de dikkate alınarak, bu bölge büyük bir gelecek vaat ediyor. Çünkü geçmişteki görkemli medeniyetlerin beşiği olmuştur bu bölge. İnşallah barış ve kardeşlik türkülerini birlikte söyleyeceğiz.”

Bakan Şimşek: Cumhuriyet tarihinin en geniş ve kapsamlı vergi indirimi bu teşvik sisteminde yer alacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, geçen hafta açıklanan yeni teşvik sisteminin Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı desteklerini içerdiğini söyledi. Bir anlamda üretim, istihdam ve yatırıma yönelik Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı vergi indirimini de açıkladıklarını vurgulayan Bakan Şimşek, şöyle dedi: “Çünkü biz bir tercih yaptık. Bu tercih yatırımdan, istihdamdan ve ihracattan yana bir tercih. Türkiye'nin küresel yarışta geri kalmamasını sağlayacak bir model. Ama aynı zamanda özellikle de bölgelerarası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına yönelik bir teşvik sistemi. Bugün itibarıyla dünya ekonomisine baktığımız zaman dünyanın üretim üssü Asya, başta Çin. Bizim yaptığımız şey de Güneydoğu ve Doğu Anadolu'yu da Çin şartlarında rekabet anlamında bir üretim üssüne dönüştürmektir. Son dönemlerde Türkiye'nin en temel sorunlarından biri cari açıktır. Cari açığı uzun vadede kontrol altına almaya yönelik ithalata özellikle çok yoğun ara mallar olsun, diğer mallar olsun bağımlılığı azaltmaya unsurları da içeriyor. 2009 yılında krizin zirve yaptığı bir noktada teşvik sistemini uygulamaya koyduk ve çok da başarılı bir şekilde krizden çıktık. Türkiye dünyada en yüksek büyüme, en güçlü makro performansı sağlayan, en çok istihdam sağlayan birkaç ülkeden biri konumuna geldi. Mevcut teşvik sayesinde 157 milyarın üzerinde bir yatırım söz konusu. Bu çerçevede 375 bin istihdam söz konusu. Bir önceki teşvik sisteminde arzuladığımız sonuçları yakaladık. Güçlü bir büyüme ve istihdam sağlandı. Yeni teşvik sistemi, zaman içerisinde sizlerin talepleri tarafından şekillendirildi. O nedenle yatırım döneminde vergi indirimi yoktu. Yeni modelde yatırım döneminde de destek var. Özellikle bölgelerarası geçişi yumuşatan bir teşvik sistemi.”
Bakan Şimşek: Bu yeni haritada Diyarbakır çok önemli bir merkez!

Bakan Şimşek, kaynakları doğru yönlendirilmesi gerektiğini, geçmişte bunun yapılmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “Geçmişte bunlar yapılmamış ve Türkiye'nin ihtiyacının 3 katı kadar un fabrikası var bu ülkede. Biz buna 2009 yılında son verdik. Bu yeni haritada Diyarbakır çok önemli bir merkez. Şimdi buraya gelmek çok cazibeli. Sektörler anlamında daha geniş bir bakış açısı söz konusu. Kimsenin itiraz edemeyeceği bir resim söz konusu. Yatırımını geciktirene daha az destek vereceğiz. Dolayısıyla 2013 yılının sonuna kadar yapılacak, bölgesel anlamda yapılacak yatırımlarda yüzde 50'lik destek söz konusu. Yatırıma katkı oranı yüzde 6. bölgede yüzde 50, vergi indirimi desteği yüzde 90'dır. Kurumlar vergisi açısından Türkiye, OECD ülkeleri arasında en düşük ülkelerden birisidir. Bunu bölgede yüzde 2'ye indiriyoruz. Yaptığınız yatırımın yüzde 50'sini sağlayana kadar devam ediyor. Büyük yatırımlarda yüzde 60, genel olarak yüzde 90'nın üzerindedir. Eğer OSB'de yaparsanız daha güçlü destekler söz konusu. Bu bölgede OSB'de aldığınız zaman arsa bedava verilir. Açık söyleyeyim biz Batman'da vatandaştan parayla alıyoruz, OSB'ye katacağız ve bunu gelen yatırımcıya bedava vereceğiz. Bunu insana babası dahi yapmaz.”

Bakan Şimşek: 5 Milyon TL'lik yatırıma 5,8 milyon liralık destek veriyoruz

Bakan Şimşek, gelir vergisi stopajını 6. bölge için kaldırdıklarını, bunun sıfır gelir vergisi ve sıfır prim demek olduğuna dikkati çekti. Aslında kurumlar vergisini de yüzde 2'ye indirdiklerini ve bunun da sıfıra yakın olduğuna işaret eden Bakan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgede yeni yapılacak yatırımlar için vergileri bir anlamda kaldırdık. Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi indirimidir. Biz tercihimizi istihdam, üretimden yana yaptık ve en büyük vergi indirimine gittik. Ben yatırımcıdan yeni yatırımlardan bahsediyorum. Tabi ki vatandaşlardan diğer bir takım vergileri almaya devam edeceğiz. Bu tablo önemli bir tablo bu çok açık ve net bir şekilde pozitif ayırımcılıkla ödüllendirildiğini gösteriyor. Basit bir örnekle 5 milyon liralık bir yatırımda 40 kişi çalıştıracaksınız. Biz size 5,8 milyon liralık destek veriyoruz. Bu teşvik rasyonel bir teşviktir. Biz kimsenin cebine para koymuyoruz. Geleceksiniz yatırım yapacaksınız, desteği alacaksınız. 6. bölgede iş gücü maliyetlerini inanılmaz bir şekilde azaltıyoruz. Asgari ücret üzerinde bir takım yasal kesintiler var. 410 liralık bir kısmını biz üstleniyoruz. Diğer bölgelerden buraya yatırım için gelecek bir teşvik var. İstanbul'da bir konfeksiyon fabrikanız var. Biz diyoruz ki oradaki yatırımın var bu bölgede ilave bir yatırım yaparsan destek veriyoruz.  4+4+4'ü getirdik ve bu büyük bir yatırım hamlesi gerektiriyor. Eğitime, ilaç sanayi ve savunma sanayi gibi özel alanlara da ilave destekler veriyoruz. Esas yaklaşımımız üretim maliyetini ayağı çeken desteklerdir. İlk defa bu kadar kapsamlı iyi düşünülmüş, kaynakları iyi yerlere kanalize etme, çok güçlü bir destek. Cebinde bir miktar sermayesi olup ta fikri olan ve yatırım yapmayanlara hayret ederim. İstanbul'da asgari ücretle adam çalıştırmak çok zor. Bazı illerde bin liraya adam çalıştırmak çok zor."

Bakan Şimşek: Bizim bütün derdimiz vatandaşa iş, aş, refah ve huzurun artmasıdır

Devlet olarak KOBİ'lere, ARGE'ye verdikleri ilave destekler olduğunu, meslek edindirme kursları düzenlediklerini hatırlatan Bakan Şimşek, “Geçen sene neredeyse 250 bin kişi meslek sahibi yaptık. Gerek Batman, Diyarbakır ve bölgenin diğer illerinde biran önce bizim talepleri karşılamamız lazım ki yatırımlar hızlı başlasın. Bizim bunu anlatmamız lazım. Bizim bütün derdimiz vatandaşa iş, aş, refah ve huzurun artması. Ekonomik anlamda bölgenin hak ettiği yere gelmesi için bu teşvikler çok önemli” diye konuştu.

Vali Toprak: Teşvikler, İşadamlarının Yatırım Arayışına Girmesini Sağladı

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Cumhuriyet tarihinin en önemli, avantajlı ve yatırımcılara büyük fırsatlar sunan teşvik tedbirlerinin uygulandığına dikkat çekerek, işadamlarına ve yatırımcılara bu fırsatlardan istifade etmekleri çağrısında bulundu. Vali Toprak şöyle konuştu: “Teşvik tedbirlerinin hükümetimiz tarafından açıklanmasından sonra, bunun sanayici ve işadamlarımız arasında çok ciddi bir heyecana neden olduğunu ve herkesin yatırım yapmak adına bir arayış içerisine girdiğini de görüyoruz. Onunu için elimiz çabuk tutalım ve bu teşvik sistemindeki fırsatları çok iyi bir şekilde değerlendirmek suretiyle yatırımlarımızı gerçekleştirelim. Sayın Bakanlarımız; Diyarbakır’da Organize Sanayi Bölgemizin altyapısını Müteşebbis Heyetle birlikte geliştiriyoruz. Yeni tevsi alanla birlikte daha iyi fırsatları sunmuş olacağız. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Mehdi Eker bu konuda bize çok yardımcı oluyorlar. 364 hektarlık bir alanın daha, yeni tevsi alanı olarak oluşturulmasına ilişkin olarak çalışmalar son noktaya geldi. Umuyoruz ki yakın bir zamanda bunların altyapısına ve tahsislerine geçilir. Organize Sanayi Bölgemizin elektrik sorunu, doğalgaz sorunu ve diğer altyapı sorunlarıyla ilgili olarak ben Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Mehdi Eker’e ve diğer Bakanlarımıza ve hükümetimize çok teşekkür ediyorum. Çünkü çok büyük bir kaynağı Müteşebbis Heyet’in kullanımıyla Organize Sanayi Bölgemizin sorunlarını ve özellikle de doğalgaz sorununun çözümü için kullandırılıyor. Ben bu avantajlarla birlikte Diyarbakır’da yatırım yapmanın hem Diyarbakır’ımız için, hem sanayici ve işadamlarımız için, hem ülkemiz adına ve insanlarımız mutlu etmek adına önemli gelişmeler sağlayacağını düşünüyorum. Siz değerli Bakanlarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Bu yeni teşvik sisteminin ilimize, ülkemize ve tüm yatırımcılarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yatırımcı ve işadamlarının yeni teşvik sistemiyle ilgili sorularını dinledi ve yanıtladı. Toplantının sonunda Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e bölgeye sağladıkları çalışmalar nedeniyle plaket takdim etti.
Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’ndeki toplantının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Mustafa Toprak ve beraberindekiler, Organize Sanayi Bölgesine geçerek, burada faaliyet gösteren Karavil Grubuna ait Karlis Alçı Fabrikasını incelediler.