Şanlıurfalı İş Kadınları, Sorunlarına Çözüm Arıyor

10 Mayıs 2012 Perşembe 17:17
  • Şanlıurfalı İş Kadınları, Sorunlarına Çözüm Arıyor
  • Şanlıurfalı İş Kadınları, Sorunlarına Çözüm Arıyor
  • Şanlıurfalı İş Kadınları, Sorunlarına Çözüm Arıyor
  • Şanlıurfalı İş Kadınları, Sorunlarına Çözüm Arıyor
  • Şanlıurfalı İş Kadınları, Sorunlarına Çözüm Arıyor

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında destek verdiği, Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneği (ŞUGİŞKAD) tarafından gerçekleştirilen “Şanlıurfa İş Hayatında Kadının Yeri, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" adlı projenin kapanış toplantısı yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Soner Zeybek, AK Parti Milletvekili Abdülkerim Gök, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, İş Kur Müdürü Necdet Karasevda, Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Nihat Taş, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Girişimci İş Kadınlar Demeği (ŞUGİŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı," Projemizin kapanış toplantısını, bir şeyler üretmenin, zoru başarmanın mutluluğuyla gerçekleştiriyoruz. Bizler Şanlıurfa'da yaşayan ve bu coğrafyanın çok yönlü zenginliğine inanan bir avuç insan, 2007 yılında bir araya gelip zamanın ruhunu okuma girişiminde bulunduk ve Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneğini kurduk. O günden bugüne durmadan değişerek gelişen bir perspektifle yerelden ulusala uzanan bir çalışma sergilemeye çalıştık. Bazı kadınlarımızın düş kurmasını sağladık, bazen gerçekleştirmek istedikleri düşlerini destekledik. Bazen hıçkırarak ağladık onlarla, bazen kahkahalarla güldük. Çünkü bizim bildiğimiz bir şey vardı. Kadın değiştirilip dönüştürülmeden arzu edilen seviyede bir kalkınma elde edilemezdi. Hem sosyal hem ekonomik kalkınmanın ilk koşulu, kuşkusuz kadınları kalkındırmak, onları sahneye almaktı. İşte bizler de takım arkadaşlarımızla birlikte taşıdığımız sosyal sorumluluğun bilinci olarak muhtelif zamanlarda çeşitli projelerle bu sürece pozitif katkı sağlamak istedik ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’na 'Şanlıurfa iş hayatında kadının yeri sorunları ve çözüm önerileri' adlı bir proje sunduk. Bu proje sayesinde, Şanlıurfa'nın kadın işgücü piyasa analizi yapıldı" ifadelerinde bulundu.

Şanlıurfa İş Hayatında Kadının Yeri, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Projesi

Proje ile Şanlıurfa’nın Kadın İşgücü Piyasa Analizi yapıldı. Çalışmalar kapsamında sanayi ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren 68 işletme ile ve aynı zamanda bölgede bulunan 509 işsiz kadına ile görüşmeler gerçekleştirildi ve anketler uygulandı.  Bu sayede hem firmaların ihtiyaç duyduğu çalışan profili oluşturulmaya ve hem de işsiz kadınların nitelik profili çıkarılmaya çalışıldı. Yapılan çalışma rapor haline getirilip basıldı. Böylece ileriki dönemlerde bölgede yapılması planlanan eğitim programlarının araştırma sonucunda ortaya çıkacak talep ve eksiklikler doğrultusunda düzenlenmesi mümkün olacak ve bölgedeki insan kaynaklarının bölge ihtiyaçlarına ve potansiyellerine göre geliştirilmesi sağlanması mümkün olacak.