Murat Canaydın’dan Diyarbakır’a Yatırım Ziyareti

13 Temmuz 2012 Cuma 18:25
  • Murat Canaydın’dan Diyarbakır’a Yatırım Ziyareti
  • Murat Canaydın’dan Diyarbakır’a Yatırım Ziyareti
  • Murat Canaydın’dan Diyarbakır’a Yatırım Ziyareti
  • Murat Canaydın’dan Diyarbakır’a Yatırım Ziyareti
  • Murat Canaydın’dan Diyarbakır’a Yatırım Ziyareti

Diyarbakır, yeni teşvik uygulaması ile Türkiye’nin büyük firmalarının dikkatini çekmeye başladı. Aralarında Adidas, Nike, Kappa, Puma Reebok gibi dünyanca ünlü markalara üretim gerçekleştiren Biesseci Bursa Tekstil, Diyarbakır’a yatırım yapmak için kolları sıvadı. Galatasaray eski Başkanı merhum Özcan Canaydın’ın oğlu Murat Canaydın’ın firması Biesseci Bursa Tekstil, yatırım için Diyarbakır OSB ile il merkezine yakın yerlerde incelemelerde bulundu.

Diyarbakır OSB’yi ziyaret eden Murat Canaydın ile şirket yöneticileri, aralarında OSB Başkan Vekili Beşir Yılmaz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun’un da bulunduğu bir grup yetkili ile bir araya geldi. Görüşmede Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hüseyin Akdoğan, Yeni Teşvik Uygulamasının Diyarbakır’a Sunduğu Fırsatlar konulu bir sunum gerçekleştirdi. Diyarbakır’da yatırım yapmayı her zaman istediklerini belirten Murat Canaydın, “Rahmetli babamın Diyarbakır’a her zaman ayrı bir sevgisi ve ilgisi vardı. Diyarbakır’a yatırım için niyetini her fırsatta dile getirirdi. Bursa’da 50 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren bir firmayız. Yüksek maliyetler ve kıyasıya rekabetin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Hem maliyetlerimizi azaltmak hem de büyümek için yeni yatırımları planlarımız arasına aldık. Bu kapsamda yeni teşvik uygulamasının önemli fırsatlar sunduğu Diyarbakır’a geldik. İncelemelerimiz sürüyor. Temaslarımız sonrasında arkadaşlarımız ile yeni yatırım için kararımızı vereceğiz” dedi. OSB Başkan Vekili Beşir Yılmaz ise, Biesseci Bursa Tekstil gibi Türkiye’nin büyük firmalarının Diyarbakır ile yakından ilgilenmelerinin önemli olduğunu söyledi. Öncü firmaların gelmesi ile birlikte Diyarbakır’da tekstil sektörünün ivme kazanacağına inandıklarını vurgulayan Beşir Yılmaz, “Biesseci Bursa Tekstil gibi büyük firmalara yardımcı olmak isteriz. Yer konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmaması için elimizdeki tüm imkanları seferber etmeye hazırız” diye konuştu. Ziyaret kapsamında Murat Canaydın ile şirket yöneticileri, OSB’de Jiber markasıyla iç giyim sektöründe faaliyet gösteren Bistex Tekstil’de incelemelerde bulundu. Bistex Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Oğurlu,  şunları söyledi: “Biesseci Bursa Tekstil’in Diyarbakır’a gelmesi halinde şehrimiz tekstil ve hazır giyimde önemli bir aşamaya gelecektir. Büyük firmalar diğer firmaların Diyarbakır’a gelmesine önayak olacaktır. Kurmayı düşündüğümüz Tekstil Kent bu konuda ilimize büyük avantaj sağlayacaktır.” Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ise, son iki yılda Diyarbakır OSB’de önemli bir hareketliliğin yaşandığını, yeni teşvik uygulaması ile birlikte tekstil, mobilya, gıda sektörlerinde faaliyet gösteren Türkiye’nin önemli firmalarının yatırım için Ajansla temasa geçtiklerini söyledi.

Vali Toprak: Her türlü Desteği Vermeye Hazırız

Murat Canaydın ve beraberindeki heyet, daha sonra, Akyıl Tekstil Tesisleri ile Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vali Mustafa Toprak, “Büyük firmaların Diyarbakır’la ilgilenmeleri, yatırım yapmaları ilde önemli bir sinerji yaratacak, alt sektörlerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Tekstil ve konfeksiyon emek yoğun sektörlerin başında yer almakta. Bu gibi girişimler, bölgemizin en büyük sorunu olan işsizliğe çözüm olacaktır. Valilik ve OSB yönetimi olarak İlimizde yapılacak yatırımlar konusunda imkânlarımız ölçüsünde her türlü desteği vermekten memnuniyet duyarız” dedi.