Ajans Yönetimi’nden Seul ve Tokyo’ya Çalışma Ziyareti

17 Eylül 2012 Pazartesi 12:09
  • Ajans Yönetimi’nden Seul ve Tokyo’ya Çalışma Ziyareti

Güney Kore ve Japonya’daki kalkınma kuruluşu örneklerinin ve bölgesel kalkınma konusundaki iyi uygulamaların yerinde incelenmesi, GAP Bölgesi, Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki yatırım olanaklarının tanıtılması ve JATA Turizm Fuarına katılım amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, Güney Kore ve Japonya’ya çalışma ziyareti düzenledi.

16-23 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ziyarete; Şanlıurfa Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Güvenç, Diyarbakır Valisi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Toprak, Yönetim Kurulu Üyeleri Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. A. Eşref FAKIBABA, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve Kalkınma Kurulu Başkanı Alican Ebedinoğlu, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile Ajans personeli katılıyor.  

Ziyaret kapsamında, Kore İthalatçılar Birliği (KOIMA), Kore Kalkınma Enstitüsü (KDI), Kore Uluslararası Ticaret Birliği (KITA), Japon Ortadoğu İşbirliği Merkezi (JCCME) ve Japon firması “Vegetech” ziyaret edilecek. Seul ve Tokyo Büyükelçilikleri ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (ISPAT) Japonya Temsilcisi ile de görüşme yapılacak.  Ayrıca, Seul’de bulunan Compact Smart City (Kompakt Akıllı Şehir) ile Japonya’da düzenlenen ve dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan JATA Turizm ve Seyahat Fuarı ziyaret edilerek incelemelerde bulunulacak.

Ziyaret edilecek kurum ve kuruluşların çalışma şekilleri, faaliyetleri, tecrübeleri ile ilgili bilgi paylaşımı ve incelemeler yapılmasının yanında, bölgemizde yürütülmekte olan faaliyetler ile potansiyel yatırım olanakları ve işbirliği yapılabilecek alanlar konusunda bilgi alışverişi gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bilindiği gibi, gerek Güney Kore ve gerekse Japonya, dünyadaki gelişmiş ülkelerin başında yer almakta olup buradaki yaşam standartları çok yüksektir. Güney Koreliler ve Japonlar, özellikle tarih ve kültür turizmine büyük önem veriyor ve son yıllarda gerek ülkemize ve gerekse bölgemize yakın ilgi duyuyor. Nitekim bu yıl Haziran ve Temmuz aylarında Japon ve Koreli gazeteciler ve turizmcilerden oluşan 2 heyet Şanlıurfa’yı ziyaret etmişti.

Çalışma ziyareti kapsamında Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın kültür ve tarih turizmi alanında sahip olduğu potansiyel anlatılacak. Ayrıca, İl Valiliklerimizin girişimiyle, Diyarbakır ve Şanlıurfa bu yıl ilk kez JATA Turizm ve Seyahat Fuarı’nda yer alan Türkiye Standında ayrı bir masada tanıtılacak.

Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın tanıtımı amacıyla, Ajansımız tarafından Diyarbakır ve Şanlıurfa’da bulunan Surlar ve Göbeklitepe başta olmak üzere tarihi ve kültürel varlıklar ile yeni teşvik sisteminin bölgemize getirdiği avantajları tanıtan farklı dillerde (İngilizce, Japonca, Korece ve Çince) broşürler ve tanıtım materyalleri hazırlandı.