İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı

19 Şubat 2013 Salı 17:42
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı
  • İçkale ile Cazibe Merkezi Projeleri Masaya Yatırıldı

Diyarbakır Valiliği koordinesinde yürütülen İçkale ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamındaki restorasyon ve rölöve çalışmaları Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın başkanlığında gerçekleşen bir toplantıda ayrıntılarıyla masaya yatırıldı. Diyarbakır Valiliğinin Toplantı Salonunda düzenlenen İçkale ve Cazibe Merkezlerini Desteklemei Programı Projeleri Değerlendirme toplantısına Vali Mustafa Toprak, Vali Yardımcısı Mustafa Can, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk, Müze Müdürü Nevin Soyukaya, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü temsilcileri, İl Özel İdaresi temsilcileri ve yüklenici firma yetkilileri katıldı.

İlk olarak Vali Yardımcısı Mustafa Can İçkale ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen restorasyon ve rölöve çalışmalarnda gelinen son durum hakkında detaylı bilgi verdi.
Daha sonra Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen 21-22, 32-33, 41-42, 53-61, 63-72, 26-62 ve 62-73 Nolu burçlar arası Sur duvarları, Paşa ve Çardaklı Hamamı, Ziya Gökalp Akıncılar Sokak, Gökalp Artuklular Sokak, Ocak ve Abdi Paşa Sokak, Dört Ayaklı Minare Sokak ve Yeni Kapı Özdemir Sokak Sağlıklaştırma ile Ulu Cami ve Hanlar Bölgesi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Mustafa Can projelerin 300 gün içerisinde tamamlanarak teslim edileceğini belirterek 10 ve 50 nolu burcun onarımı, Dört Ayaklı Minare- Şeyh Mattahar Camii Restorasyonu ve Süleyman Nazif Konağı Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Proje yapımı işlerinin ihale aşamasında olduğunu söyledi.
Daha sonra söz alan yüklenici firma yetkilisi İçkale’deki Cezaevi Binası, Jandarma Binası, Atatürk Müzesi ile ısı galerilerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek çalışmaların en geç 14 Ağustos 2013 tarihinde bitirileceğini ifade etti.

Vali Toprak: Hiçbir Bahaneyi Kabul Etmiyoruz

Vali Toprak da İçkale’deki çalışmaları bire bir düzenli periyotlarla giderek yerinde incelediğini ifade ederek çalışmalarda hiçbir aksaklık olmadan belirtilen tarihte teslim edilmesini istediğini ve hiçbir bahaneyi kabul etmeyeceğini vurguladı. Tarihi surlar içindeki surlar, burçlar, içkaledeki tüm yapılar ile diğer tarihi yapıların tamamının Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve Kalkınma Bakanlığımızın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kaynakları ile bu restorasyon ve rölöve çalışmalarının yapıldığını ifade eden Vali Toprak “İçkale ve Diyarbakır Surlarındaki restorasyon ve rölöve çalışmaları çok ciddi bir şekilde yürütülüyor ama kendi içerisinde baktığımızda işi yapanlar için her şey zamanında ve yerli yerinde yürütülüyor gibi gözüküyor ama dışarıdan bakıldığın da ciddi bir manada gecikme varmış gibi gözüküyor. Çünkü içerden farklı dışarıdan farklı algılanıyor. Bizler dışlardan bakıldığında neden böyle bir algılandığına bakmalıyız. Şuan geldiğimiz noktada belli bir rayına oturtarak işleri yürütüyoruz. Hem İçkale içindeki ve dışındaki çalışmalar ve Cazibe Merkezlerini Programından da kaynak alan diğer restorasyon ve rölöve çalışmaları da yerinde yürüyor. Aşağı yukarı ihalesi yapılmayan iş kalmadı.

Vali Toprak: Türkiye’nin en büyük Arkeoloji Müzesi İçkale de en kısa zaman içerisinde hizmete sunulacak

İçkale’deki restorasyon ve rölöve çalışmaları bittikten sonra biran önce müze’yi oraya taşımamız gerekiyor. Taşına bilmesi için mutlak yapılması gereken unsurlar var ama bu işlerin en kısa zamanda tamamlanıp müzeyi oraya taşımamız gerekiyor. Bugün restorasyon ve rölöve çalışmalarının şuan ki durumuna göre ne zaman açılabilirliği konusunda kurumlarla bilgi alış verişi yaparak ne zaman açılması gerektiği konusunda hem fikir oluşturacağız. Artık Türkiye’nin en büyük Arkeoloji Müzesi İçkale de Temmuz 2013 tarihinde tamamlanarak hizmete sunulması gerekiyor. Turistler geldiği zaman Türkiye’nin en büyük Arkeoloji Müzesini gezebilecek. Alt yapısı tamamlanan tarihi mekânlarımızı en kısa zaman içerisinde hizmete sunmalıyız. Öncelikle teslim alabilmeliyim ve tamamlanan kısımlarını hizmete sunabilmeliyim.
2010 yılından bugüne baktığımda ne yaptığımızı ve neyi hedeflediğimizi daha net biliyoruz. Kaynakları kullanma ve bu kaynakların devam ettirilmesi konusunda ne gibi beklentilerimiz var bunları daha net olarak algılayabiliyoruz. İşler sistematik bir şekilde yürüdüğü için başta Vali Yardımcısı Mustafa Can olmak üzere Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğüne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Müze Müdürlüğüne, İl Özel İdaresine, Karacadağ Kalkınma Ajansına, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Kalkınma Bakanlığımıza vermiş olduğu kaynaklardan dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.