Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı

24 Nisan 2013 Çarşamba 18:20
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı
  • Bakan Eker Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Fuarı'nı Açtı

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından açıldı. TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleşen açılışa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, işadamları, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Toprak, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, “Bu yılki fuar geçmiş dönemdeki fuarlara göre katılım ve katılımcı firmalar açısından bir ilki yaşıyor. Hakikaten tarım ve hayvancılıkta diğer tüm sektörlerde olduğu gibi önemli gelişmeler yaşanıyor. Hükümetimizin, siz bakanımızın ve bakanlıklarımızın yapmış oldukları katkılarla, teşviklerle, hibe programlarının sonuçlarını yakından görmekteyiz. Araziye çıkıp baktığımızda daha fazla hayvan sayısının olduğunu, ırk bakımından da hayvan sayısının çok olduğunu görüyoruz. Bir rakam vermek gerekirse ilimizde küçük ve büyükbaş hayvan sayısı 2000 yılların başında aşağı yukarı bir milyon civarındaydı ama büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki bugün 2 milyon rakamını aşmış bulunmaktayız. Bu da bize yürütülen destekleme ve hibelerin yerini bulduğunu gösteriyor. Organize Sanayi Bölgesinde çok önemli çalışmalar var. Buraya, diğer illerde böyle bir uygulama olmamasına rağmen sizin takibiniz ve desteğinizle Organize Sanayi Bölgemize doğal gazın gelmesi için kendimizin ve müteşebbislerin yapması gereken bu faaliyeti siz 4 milyon TL ayırarak, göndererek bu güzel projenin uygulanması talimatını verdiniz. İki defa ihaleye çıkıldı şimdi üçüncü defa ihaleye çıkılıyor. Sizlerden kaynaklanan değil bizlerden kaynaklanan eksikliği gidererek halledeceğiz. Özellikle tarım ve hayvancılık ve sanayiyi bir bütün olarak düşünüyoruz. Diyarbakır’ın tüm yönleriyle, sektörleriyle kalkınması esastır. Özellikle tarım ve hayvancılığın dayandığı tarıma dayalı sanayinin artması ve diğer iş kollarının da desteklenmesi önemlidir. Bu nedenle organize sanayi bölgesinin altyapısı önem arz ediyor.

Vali Toprak: Ajansımız OSB’ye Destek Veriyor

Diyarbakır ve Şanlıurfa sanayi altyapısının desteklenmesi için Karacadağ Kalkınma Ajansı’na 2 milyon TL bir rakam ayrılmıştı. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin yapması gereken yol ve elektrik alt yapısı projesi vardı, projelerin geçmesi için 2 milyon TL’ye 1 milyon TL ilave kaynak sayenizde aktarıldı. Bu projeler devletimizin katkılarıyla uygulanmış olacak. İlimizdeki tüm projelerde sunmuş olduğunuz tüm katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bakan Eker: Silvan Barajı 2,5 Milyon Dönümü Sulayacak

Bakan Eker ise yaptığı konuşmada bu yıl fuara çok yoğun ilginin olduğunu belirterek, bunda çözüm sürecinin katkısının büyük olduğunu söyledi. Bölgedeki birçok sorunun kaynağının "tek" olduğunu, bu sorunun çözümü için çalıştıklarını dile getiren Eker, şunları söyledi: "Türkiye uzunca bir süre yaşadığı yürek ağrısını, döktüğü gözyaşını aşma sürecinin baharını yaşıyor. Diyarbakır, bu bahar gerçekten çok farklı güzelliklere mekân oluyor. Burası tarım ve hayvancılığın çok kadim bir merkezidir. Ama sıkıntılı zamanlar yaşandı. Şimdi Türkiye bunları aşıp, yeniden medeniyet inşa edecek bir döneme giriyor. Tarım ve hayvancılık, buranın kalkınmasında lokomotif sektördür. Tarım ve hayvancılık üzerinden bu bölgenin birçok sorunu çözülür ve ekonomik kalkınması ivme kazanır. Dicle-Kralkızı Barajı'nın 144 kilometrelik ana sulama kanalının bir kısmı bu sene içerisinde hizmete açıldı, geri kalanı da bu yılın sonunda bitiyor. Gece gündüz çalışmaya devam ediliyor. Silvan Barajı, Diyarbakır'da yaklaşık 2,5 milyon dönüm arazi sulayacak bir barajdır. Büyük bir hızla yapımı devam ediyor."

Bakan Eker: Ankara Eski Ankara Değil

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'ne ilave alan kazandıracak düzenlemenin Ankara'da bir günde imzalandığını vurgulayan Bakan Eker, "Artık yerel yönetici arkadaşlarımıza büyük işler düşüyor. Çünkü imarı burada yapılıyor. İmarınızı siz ne kadar hızlı yaparsanız, açılması o kadar hızlı olur. Artık Ankara'da beklemez. Ankara eski Ankara değil. Biz artık yetkileri buraya veriyoruz. Yeni uygulamalar, yereldeki yöneticilerin güçlendirilmesidir. Biz, bunlarla ilgili mevzuatları değiştirdik" ifadesini kullandı.

Bakan Eker: Bu Yıl Çiftçiye 9 Milyar TL Hibe Desteği Vereceğiz

Bakanı Eker, bu yıl çiftçiye 9 milyar liranın üzerinde hibe desteği vereceklerini, yılın ilk 2 ayında bunun 2,5 milyar lirasını ödediklerini belirtti. Bu ay içerisinde 1 milyar lira daha ödeme yapacaklarını kaydeden Bakan Eker, "Maliye Bakanımız sağ olsun dün imzaladı. Bunun 300 milyon lirası hububat ve bakliyat prim desteği, 580 milyon lirası hayvancılık desteği, geri kalanı da kırsal kalkınma desteğidir. Önümüzdeki 7-8 gün içinde çiftçilerimize 1 milyar lira destek ödemesi yapılacak" şeklinde konuştu. Diyarbakır'da kurdukları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla girişimcilere hibe kredi verdiklerini anlatan Bakan Eker, 130 milyon lira tutarındaki bu projelerde kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydetti. İlde son iki yılda oluşturulan 26 et üretim tesisinde 241 kişinin istihdam edildiğini, bu tesislere 17 milyon 600 bin lira karşılıksız destek verdiklerini aktaran Eker, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kalkındırmak ve diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak için yatırım yapmak zorunda olduklarını dile getirdi. Tek başına hammadde üretmenin yeterli olmadığını, bunun yanında tarıma dayalı sanayinin de gelişmesi gerektiğini ifade eden Bakan Eker, "Bölgede yatırım ortamı çok iyi. Diğer bölgelerdeki yatırımcıları buradaki teşvik uygulamalarından yararlanmaya davet ediyorum. Gelin iş yapın, para kazanın, sizler de ülkemiz de kazansın. Hep birlikte güzel bir geleceği birlikte barış içinde hazırlayalım. Birlikte sevgi ve kardeşlik türküleri söyleyelim" dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılışını yapan Bakan Eker, stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı. Bakan Eker ile Vali Toprak stantları gezdikten sonra Diyarbakır İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği işbirliği tarafından düzenlenen, 'Buzağı Teşvik ve Güzellik Yarışması'na katıldı.