Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti

13 Haziran 2013 Perşembe 10:55
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti
  • Yunanistan Büyükelçisi'nden Diyarbakır'a Yatırım Ziyareti

Yunanlılar, yeni teşvikler ile önemli avantajlar yakalayan Diyarbakır’da yatırım için nabız yokladı. Yunanistan Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ile Büyükelçilik Ekonomi Müsteşarı Lambis Kounalakis, Karacadağ Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, DOSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Akyıl, Karavil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil, DOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Şimşek, Diyarbakır The Greenpark Yönetim Kurulu Başkanı Fethullah Çizmeci ile Ajans Hizmet Binası’nda bir araya geldi.

Türkiye’nin sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’den ibaret olmadığını düşündüklerini belirten Yunanistan Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, “Diyarbakır’a geliş nedenimiz yeni iş fırsatlarını yerinde görmek. Diyarbakır’da Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere tüm işadamları dernekleri ile görüşmeler yapmaktayız. Amacımız iki ülke arasında işbirliği yapabileceğimiz alanları belirlemek. Diyarbakır sahip olduğu konumu ve potansiyeli ile bölgenin en önemli şehri. Aynı zamanda Ortadoğu ile Orta Asya pazarlarına yakınlığı bizim Diyarbakır’da temaslarda bulunmamıza neden oldu” dedi.

Büyükelçisi Loukakis: İşadamlarımızı Buluşturmalıyız

Yunanistan’ın son dönemde ekonomik olarak görece daha dengeli bir konumda bulunduğunu vurgulayan Büyükelçi Loukakis, özellikle tarım, tarım makineleri, rüzgâr ve hidroelektrik, inşaat sanayi ve turizm sektörlerinde yatırım için fırsatlar bulunduğunu söyledi. Büyükelçi Loukakis ise, “Diyarbakırlı işadamlarını Yunanistan’da yatırım yapmaya çağırıyoruz. Bundan sonraki aşamada iki ülke işadamlarını yüz yüze görüştürmek için çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.
Büyükelçilik Ekonomi Müsteşarı Lambis Kounalakis ise şunları söyledi: “Son dönemlerde Türkiye ile Yunanistan arasında ticaret, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için 45 anlaşma imzalandı. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmi 5 milyar dolar düzeyinde. Bunu 2 yılda 7 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için işadamlarımıza büyük işler düşüyor. Biz Büyükelçilik olarak iki ülke arasındaki ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Ülke olarak, tarım, tarıma dayalı sanayi, tohumculuk, yem sanayi, gübre, inşaat ve yapı malzemeleri, alüminyum, plastik sanayi, canlı hayvan konusunda işbirliği yapabiliriz.”

Özkılıç: Yunanlı İşadamlarını Diyarbakır’da Yatırıma Davet Ediyoruz

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç ise Yunanistan’daki yatırım fırsatları konusunda üyelerini bilgilendireceklerini belirterek, “Özellikle tarım ve tarıma dayalı sanayi ile mermer sanayisi konusunda Yunanlı işadamları ile görüşmeler yaparak karşılıklı yatırımlar için ortak zemin yakalayabiliriz. Diyarbakır yeni teşvik uygulaması sayesinde yatırım için önemli avantajlar yakalamış durumda. Yunanlı işadamlarını Diyarbakır’a yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bu konuda ikili görüşmelerin her iki taraf için de faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Karavil: Enerjide Yatırım Yapabiliriz

Karavil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil, firma olarak Yunanistan’da özellikle enerji ve inşaat malzemeleri konusunda yatırım yapabileceklerini söyledi. Karavil, “Rüzgar enerjisi alanında Türkiye’de lisanslar çoğunlukla dağıtılmış durumda. Bu konuda Yunanistan’da yatırımı değerlendirebiliriz. Ayrıca yapı kimyasalları ve inşaat malzemeleri üreten firmamız, yeni yatırımlar için Yunanistan’da araştırmalar yapabilir” diye konuştu.

Karakoyun: Tarım ve Turizmde Yunanistan’ın Birikiminden Yararlanabiliriz

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ise şunları söyledi: “GAP yatırımları hızla tamamlanıyor. Bölgemizde ve Diyarbakır'da yeni alanlar sulamaya açılıyor. Bölgemiz hızla Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun tarımsal üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Son yıllarda, tarıma dayalı sanayinin gelişmesi yönünde yatırımlar yapılıyor. Bu nedenle, özellikle tarım makineleri ve sulama ekipmanları konusunda Yunanistan'daki tecrübe ve bilgi birikiminden faydalanabiliriz. Ayrıca, turizm sektöründe de önemli işbirlikleri geliştirilebilir. Diyarbakır'da yatırım yapmayı düşünen Yunanlı işadamları olursa, kendilerine her türlü danışmanlık desteği vermeye hazırız."