Kopenhag Temiz Enerji Kümesi’nden Şanlıurfa Ydo’ya Ziyaret

25 Kasım 2013 Pazartesi 11:00
  • Kopenhag Temiz Enerji Kümesi’nden Şanlıurfa Ydo’ya Ziyaret
  • Kopenhag Temiz Enerji Kümesi’nden Şanlıurfa Ydo’ya Ziyaret
  • Kopenhag Temiz Enerji Kümesi’nden Şanlıurfa Ydo’ya Ziyaret

Kopenhag Temiz Enerji Kümesi Heyeti, Ajansımız bünyesinde faaliyet gösteren Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi’ni (YDO) ziyaret etti. Aralarında GAP BKİ ve Harran Üniversitesi Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi’nin de bulunduğu kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler yapmak üzere Şanlıurfa’da bulunan heyet, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile bir araya geldi.

Toplantıda heyete, Şanlıurfa Yatırım ve Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak tarafından Şanlıurfa’da yatırım ortamına, Uzman Halil Çakallı tarafından ise Şanlıurfa’da yenilenebilir enerji potansiyeline ilişkin sunum gerçekleştirildi. Heyet adına konuşan Uzman Neelabh Sıngh, GAP Eylem Planı ile uygulamaya konan GAP Rekabet Gündemi’nin ana vizyonu ile uyumlu olarak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sürdürülebilir ve sosyal olarak eşitlikçi bir şekilde kalkınmasına, enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerjinin daha yaygın kullanımı yoluyla katkıda bulunmayı amaçlayan projeler hakkında bilgi verdi. 

Kopenhag Temiz Enerji Kümesi’nin Danimarka’nın 2050 yılında fosil yakıtlara bağımlılığını ortadan kaldıran ilk ülke olmayı hedeflediğini belirten Sıngh Neelabh “Temiz enerji stratejisine uyumlu olarak enerji, iklimlendirme, su sektörlerindeki deneyimlerimizi uluslararası ortaklar ile paylaşarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Toplantı sonunda heyete Genel Sekterimiz Dr. İlhan Karakoyun tarafından plaket takdim edildi.