Halep'te Türkiye-suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı Toplantısı

25 Ağustos 2010 Çarşamba 11:14
  • Halep'te Türkiye-suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı Toplantısı
  • Halep'te Türkiye-suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı Toplantısı
  • Halep'te Türkiye-suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı Toplantısı

Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında Ortak İzleme ve Yönlendirme Komitesinin (OİYK) 6. toplantısı, 16 Mart 2010 günü Suriye’nin Halep Kentinde yapıldı.

Halep Valiliği Brifing Salonunda yapılan toplantıya, DPT Müsteşar Yardımcısı Ahmet YAMAN, Şanliurfa Valisi ve Ajansımız Yönetim Kurulu Başkanı Nuri OKUTAN, Kilis Valisi Turhan AYVAZ, Gaziantep Valisi Süleyman KAMÇI, Mardin Vali Vekili Şenol KOCA, DPT Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Ferruh TIĞLI, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. İlhan KARAKOYUN, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah ERİN, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent ÖZKAN ile proje koordinasyon birimi koordinatör, uzman ve uzman yardımcıları katılırken, Suriye tarafından ise Halep Valisi Ali Ahmed Mansura, Haseke Valisi Mouza Salloum, Rakka Valisi Adnan Al Soukhni, Halep Vali Yardımcısı Abdalkader Jazmati, Devlet Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı Rima Al Kaderi, Devlet Planlama Komisyonu Uluslararası İşbirliği Direktörü Nader Alshiekh Ali, Devlet Planlama Komisyonu Asya ile Uluslararası İşbirliği Direktörü Hala Emad, Devlet Planlama Komisyonu Uluslararası Planlama Direktörü Zelal Rhima, Devlet Planlama Komisyonu Uluslararası Planlama Direktörü Lina Aldoghli, Devlet Planlama Komisyonu Türkiye-Suriye İşbirliği Direktörü Maha Nabhan ile proje koordinasyon birimi koordinatör, uzman ve uzman yardımcıları katıldı.

 Toplantı öncesi Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında hazırlanan, Halep-Azez Karayolu üzerinde bulunan Acil Durum Müdahale Merkezi projesinin açılışı yapıldı.
Açılışın akabinde Halep Valiliği Brifing Salonunda Ortak İzleme ve Yönlendirme Komitesinin (OİYK) 6. Toplantısı yapıldı. Toplantıda, Programın Suriye tarafında yapılan 4. teklif çağrısı kapsamında seçilen projelerin görüşülüp onaylanması, Programın Türkiye tarafında Şanlıurfa ve Mardin, Suriye tarafında ise El Rakka ve El Haseke İllerini kapsayacak şekilde genişletilmesi önerisinin görüşülüp karara bağlanması, Türkiye tarafında programın yereldeki koordinasyonunun kalkınma ajansları aracılığıyla yürütülmesine ilişkin olarak “Program Uygulama Rehberi”nde yapılan değişikliklerin görüşülmesi ve rehberin onaylanması konuları ele alındı.