Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı

17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:08
  • Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı
  • Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı
  • Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı
  • Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı
  • Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı
  • Diyarbakır Osb Doğalgaz Tesisi, Hizmete Açıldı

Diyarbakır sanayicisinin en önemli sorunlarında biri daha çözüldü. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır OSB’de faaliyet gösteren firmalara kesintisiz doğalgaz sağlayacak tesisi açtı. Tesisin açılışına Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti milletvekilleri Cuma İçten, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile çok sayıda işadamı katıldı.

Açılışta konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, doğalgaz tesisinin Diyarbakır sanayisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Bakan Eker şunları söyledi: “Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nin dolmaması, altyapısında çok eksikler olması, yatırımcının takati olmamasından kaynaklanıyordu. Doğalgaz için toplam 4,7 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi, bunun 4 milyon TL’lik kısmı Diyarbakır İl Özel İdaresi’nin bütçesinden sağlandı. Biz barışın havasını teneffüs etmeye başladık. Esas mesele bu. Bir buçuk yıldır biz bu barışın havasıyla yaşıyoruz. Barışın bereketi beraberinde tevsii yatırımını getiriyor. Yani mevcut sanayi yatırım parselleri yetmiyor. Yeni alan kazandırılmasıyla ilgili çalışmaları da yakından takip ediyoruz." 

Diğer altyapıyla ilgili eksikliklerin giderilmesi ve buranın gerçekten güzel bir organize sanayi bölgesine dönüşmesi için çalıştıklarını anlatan Eker, şöyle devam etti: "Sanayi parselleri arasındaki yolların yapılması, bunlar ve yeni alanın tevsii yatırımının bir an önce hizmete girmesi bizim için önemli. Hükümetimiz Cumhuriyet tarihimizin en büyük teşvik paketini ve bunun içerisine de Diyarbakır'ı müstesna bir yere yerleştirerek yeni imkânlar getirdi.”

Diyarbakır Valisi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Cahit Kıraç, ise “Diyarbakır ekonomisi hızla gelişiyor. Doğalgazın bağlanması, firmaların üretimlerini artırmalarının yanı sıra maliyetlerini hızla düşürmelerini sağlayacaktır. Şuan 360 firma OSB’de yer tahsisi için başvuruda bulunmuş durumda. Ek OSB’yi en kısa zamanda sanayicimizin hizmetine sunmuş olacağız. Tüm alanlarımızda yüzde 100’lük doluluğa ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Diyarbakır OSB Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdülkadir Karavil “Doğalgaz bir sanayici için en temel girdilerden biridir. Doğalgaz sadece maliyetlerimizi düşürmemizi sağlamayacak aynı zamanda katma değeri yüksek ürünleri üretmemize de imkân verecek. Şuan OSB’de 152 firma 5 bin kişiye istihdam sağlıyor. Önümüzdeki 5 yılda toplam istihdamın yeni yatırımlar ile 15 bine çıkmasını hedefliyoruz. Doğalgaz tesisinin yapımına desteklerinden dolayı Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker başta olmak üzere Sayın Valimiz Mustafa Cahit Kıraç’a, Sayın DTSO Başkanımız Ahmet Sayar’a, Karacadağ Kalkınma Ajansı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.