Genel Sekreterimiz Karakoyun, Tobb Kadın Girişimcileri Bilgilendirdi!

19 Kasım 2014 Çarşamba 00:39
  • Genel Sekreterimiz Karakoyun, Tobb Kadın Girişimcileri Bilgilendirdi!
  • Genel Sekreterimiz Karakoyun, Tobb Kadın Girişimcileri Bilgilendirdi!
  • Genel Sekreterimiz Karakoyun, Tobb Kadın Girişimcileri Bilgilendirdi!
  • Genel Sekreterimiz Karakoyun, Tobb Kadın Girişimcileri Bilgilendirdi!

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerini Karacadağ Kalkınma Ajansının çalışmaları ile sağladığı destekler konusunda bilgilendirdi.

Diyarbakır Ticaret Borsası’nın desteklediği TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine yönelik Kalkınma Ajansları ile KOSGEB  desteklerine ilişkin bilgilendirme toplantısı Diyarbakır Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Genel Sekreterimiz Karakoyun, Ajansın, Kadın Girişimcilere önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

Kalkınma Ajansların bölgesel gelişme ve kalkınmayı gerçekleştirmede “yerelliği” ve “yönetişimi” esas alan yeni bir model sunduğunu belirten Karakoyun,  şunları ifade etti: “Kalkınma Ajansları; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgelerarası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla oluşturulmuş kurumsal yapılardır.”

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın kurumsallaşma çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamladığına dikkat çeken Karakoyun “Ajansımız çok kısa süre zarfında, bölgesel planlama, programlama, koordinasyon, program yönetme, izleme değerlendirme, yatırım destek ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır. Sadece hibe dağıtan bir kuruluş olmayan Ajansımız, bölgesel kalkınma için önemli veri kaynağı konumunda bulunmaktadır.  Ayrıca Ajansımıza bağlı olarak Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde faaliyet gösteren Yatırım Destek Ofisleri, hem bölgemizin iş ve yatırım olanaklarının tanıtımını yapmakta, hem yatırımcılara “ücretsiz” danışmanlık hizmeti vermekte, hem de yatırımcıların önündeki “bürokratik engelleri” asgari düzeye indirmeye çalışmaktadır ’’diye konuştu.

KOSGEB Diyarbakır Hizmet Müdürlüğü’nde görevli KOBİ Uzmanı Hasan Solmaz ile Derya Altunbağ tarafından Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerine KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirme yapıldı.