Ajansımızdan, Amida Höyük’üne Fizibilite Desteği

12 Mart 2021 Cuma 10:09
  • Ajansımızdan, Amida Höyük’üne Fizibilite Desteği

Ajansımız, robot biliminin kurucusu El-Cezeri’nin uzun yıllar boyunca görev yaptığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan İçkale Artuklu Sarayı’nda turist çekme potansiyeli olan kritik bölümlerin işlevlendirilmesi için fizibilite desteği verecek. Dicle Üniversitesinin (DÜ) Ajansımıza sunduğu “Diyarbakır İçkale Artuklu Sarayı Kaçış Tüneli ile Divanhane ve Mekanlarının Fizibilitesi Projesi" için imza töreni gerçekleştirildi.

 

DÜ Rektörlük Hizmet Binası’nda düzenlenen imza törenine Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ile DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç katıldı. Törende konuşan Rektör Karakoç, Amida Höyük'te yapılan kazı çalışmalarının, Diyarbakır'ın tarihine ışık tuttuğunu söyledi. Kazı çalışmalarıyla kentin tarihinin bilinenden daha eski olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Karakoç, Amida Höyük'te, büyük İslam bilgini El-Cezeri'nin yaptığı çalışmalarla ilgili kalıntı veya belge çıkmasını ümit ettiklerini belirtti. Karakoç, şöyle konuştu: "İnşallah bundan sonraki süreçte çalışmalar devam eder. Diğer öğretim üyelerimize, akademisyenlerimize, araştırmacılarımıza yol çizer. Bu süreçte Karacadağ Kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyoruz. Bölgemize, ülkemize, değerli yatırımlara kapı açıyorlar."

 

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın ekonomik ve sosyal kalkınması için 2009'dan beri faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Yeni dönemde fizibilite desteği programıyla bölgenin ihtiyaç duyduğu kritik yatırımların altlığını oluşturacak projeleri destekleyeceklerini aktaran Maral, şunları dile getirdi: "Proje, son iki yıllık periyotta sıklıkla gündem olan Diyarbakır'ın hafızası niteliğinde Amida Höyük'ün daha da görünür kılınmasını, belki de bir çekim merkezi olmasını sağlayacak büyük bir projenin altlığı olacak. Amida Höyük’te belli bir olgunluğa gelmiş kazıların bulgularının turistleri çekebilecek formata dönüştürebilmesi proje çizimleri de olacak.”

Amida Höyük Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız ise kazı çalışmalarıyla hayatın bu bölgede 8 bin yıldır kesintisiz devam ettiğine yönelik önemli bulgular elde ettiklerini söyledi. Kazılarda sarayın kaçış tüneli, divanhane, Roma dönemine ait bin 800 yıllık mezar odaları, atık su sistemi ve dünyada bir sarayda bulunan en eski tarihli ısıtma sisteminin ortaya çıkarıldığını anlatan Yıldız, şunları aktardı: "Sözleşmeyle ortaya çıkarılan yerlerin rölöve ve restorasyon projeleri çıkartılacak, akabinde restorasyona başlanacak."

Ajansımızdan, Amida Höyük’üne Fizibilite DesteğiAjansımızdan, Amida Höyük’üne Fizibilite DesteğiAjansımızdan, Amida Höyük’üne Fizibilite DesteğiAjansımızdan, Amida Höyük’üne Fizibilite Desteği