Ajansımızın Desteği ile Diyarbakır Otogarı Enerjisini Güneşten Alacak!

1 Temmuz 2015 Çarşamba 11:42
  • Ajansımızın Desteği ile Diyarbakır Otogarı Enerjisini Güneşten Alacak!
  • Ajansımızın Desteği ile Diyarbakır Otogarı Enerjisini Güneşten Alacak!
  • Ajansımızın Desteği ile Diyarbakır Otogarı Enerjisini Güneşten Alacak!
  • Ajansımızın Desteği ile Diyarbakır Otogarı Enerjisini Güneşten Alacak!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ajansımızın hibe desteğiyle, Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (DİŞTİ) Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için ilk adımı attı. Projeye ilişkin sözleşme, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ile Ajansımız Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı. DİŞTİ GES Projesi’ne Ajansımız'dan 635 Bin TL hibe desteği alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi toplam 2 milyon TL yatırım yapacak.

Herkesin yenilenebilir enerjiyi kullanma hedefini önüne koyması gerektiğini vurgulayan Kışanak, “Yüzde yüz yenilenebilir enerji zor bir hedef, ancak bu imkânsız değil. Kent bileşenleri bu hedefi önlerine koyarsa bir mesafe kat edebiliriz. Enerji olmadan yaşam olmaz. Bu projeyi kış gelmeden bitirmek istiyoruz. Teknoloji ilerledi, enerjiye çok ihtiyaç var. Geçmişte gündelik yaşamda enerjiye fazla ihtiyaç yoktu. Ancak bugün elektrikler yarım saat olmazsa kıyamet kopuyor” dedi. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral ise, GES’in önemine dikkat çekerek, yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması gerektiğini kaydetti.

DİŞTİ Binasının Enerji İhtiyacı Büyük Oranda Karşılanacak

GES Projesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı kapsamında 635 Bin TL hibe almaya hak kazandı. Park Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından Şehirlerarası Otobüs Terminali (DİŞTİ) açık otopark alanlarına "Solar Otopark" sistemiyle kurulacak olan 600 kWp kapasiteli güneş enerji santrali ile DİŞTİ binasının enerji ihtiyacı büyük oranda karşılanacak. Sistemde kullanılacak 2400 adet fotovoltaik panel, oluşturulacak yarı açık otopark çatılarına yerleştirilecek ve böylece alan hem otopark olarak hizmet verecek hem de enerji üretimi yaparak DİŞTİ binasından hizmet alan vatandaşların yenilenebilir temiz enerji kullanması sağlanacak. Sümerpark GES gibi şebekeye bağlı olarak tesis edilecek santralle, yılda yaklaşık 950 MW enerji üretilmesi planlanıyor. Kullanım fazlası enerjinin ise DEDAŞ'a satışı hedefleniyor.          

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu da kurulacak

Ayrıca proje kapsamında otopark alanına kurulacak ve enerjisini güneşten alacak "Elektrikli Araç Şarj İstasyonu" ile Diyarbakır'da elektrikli araç kullanmak isteyen ve yakıt istasyonu sıkıntısı yaşayan vatandaşların da, doğa dostu araçları kullanması teşvik edilecek. Bu şarj istasyonu, aynı zamanda gelecekte alınması planlanan elektrikli şehir içi ulaşım otobüsleri için de altyapı oluşturacak.