Abdi Paşa Sokağı ile Çifte Han Diyarbakır Turizmine Kazandırılıyor!

30 Aralık 2015 Çarşamba 16:36
  • Abdi Paşa Sokağı ile Çifte Han Diyarbakır Turizmine Kazandırılıyor!
  • Abdi Paşa Sokağı ile Çifte Han Diyarbakır Turizmine Kazandırılıyor!
  • Abdi Paşa Sokağı ile Çifte Han Diyarbakır Turizmine Kazandırılıyor!
  • Abdi Paşa Sokağı ile Çifte Han Diyarbakır Turizmine Kazandırılıyor!

Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Diyarbakır’da 2 projeye 9 Milyon TL’lik destek sağlanacak. Gerçekleştirilecek projeler sayesinde şehrin merkezinde atıl durumda kalan Çifte Han restore edilecek, Abdi Paşa Sokağı’nda (Aşefçiler) sağlıklaştırma çalışmaları gerçekleştirilecek.

Projelerin sözleşmeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, Başkanvekili Fırat Anlı ile Ajansımız Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı. Proje kapsamında, Aşefçiler Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ne 3 milyon lira, Çifte Han Restorasyon Projesi’ne ise 6 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Proje sözleşmesi imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, tarihi Suriçi’nin zor günler geçirdiğini, bu süreçte tarihi ayağa kaldırmaya yönelik bir projenin imzalanmasının önemli olduğunu söyledi. Suriçi’nde arkeolojik verilere göre binlerce yıl kesintisiz kent yaşamının devam ettiğini ifade eden Kışanak, Suriçi’nin bütün uygarlığın izlerini, insanlığın bütün yaşanmışlığını günümüze taşıyan ve bunları yaşatan bir kent olduğunu belirtti. Hanların da bu kültürel miras içinde önemli bir yer tuttuğunun altını çizen Kışanak, “Suriçi’nde bizim yapmayı arzuladığımız şey, tarihi bir kent olarak tarihi günümüze taşımaktır” dedi. 

Başkanvekili Fırat Anlı ise, surlarla ilgili yapılan her çalışmanın insana büyük bir heyecan verdiğini kaydederek, “Koruma bilincini geliştiren tarihsel, kültürel mirasa biraz daha değer katan her çalışma son derece kıymetlidir” dedi. Ajansın geçmişte yaptığı çalışmaların kıymetli olduğunu hatırlatan Anlı, bundan sonra da ortak çalışmalar yürütmek istediklerini ifade etti.

Maral: Diyarbakır Önemli Bir Cazibe Merkezi

Diyarbakır’ın önemli bir cazibe merkezi olduğunu belirten Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral ise Diyarbakır’ın daha iyi tanıtılması, turizm potansiyelinin üst bir seviyeye çıkarılması adına önemli faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Ajansın öz kaynaklarıyla yapabildiği çalışmaların sınırlı olduğuna dikkat çeken Maral, bu nedenle Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı gibi ilave çalışmalarla daha geniş bir çerçevede faaliyet yürüttüklerini kaydetti.