Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri

25 Ağustos 2010 Çarşamba 15:41
  • Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri
  • Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri
  • Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri
  • Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri
  • Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri

Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ŞUTSO) birlikte organize ettiği Solar Enerji ve Uygulamaları Semineri ŞUTSO’NUN ev sahipliğinde 13-14 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi Suriye İş Geliştirme Direktörü George CATINIS, Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisini ziyaret ederek SCHMID Firması Distribütörü PV Teknik, Sunensys Firması yetkilileri ile görüşme yaptı.

CATINIS; görüşme sırasında özellikle Fotovoltaik panellerin, sulama sistemlerinin enerjisini sağlamasının her iki ülke için de önemli olduğunu ve pilot uygulamaların yapılması durumunda bilgi almak istediklerini bildirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa YDO Koordinatör V. Emin Uğur DİVİTÇİ, güneş enerjisi uygulamalarının ilimiz için istihdam yaratacak bir sektör olduğunu belirterek, ev sahipliği için ŞUTSO Başkanı ve çalışanlarına teşekkür etti.

Toplantıda ŞUTSO Başkanı Eyüp Sabri ERTEKİN ise sektörün önemi ve fırsatları hakkında konuşma yaptı.

Seminerin ilk gününde Fotovoltaik Panel,Cell,Wafer Üretim Tesisleri, Pazarı ve Maliyetleri  PV Teknik Firması Genel Müdürü Şahin BOSTAN  ve  Solar Enerji Uygulamaları  ve Çözümleri  Sunensys  Firması  Gökhan DİLEK tarafından anahtar teslimi  yapıldı.

Seminere Harran Üniversitesi  Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil MUTLU, ŞUTSO Başkanı Eyüp Sabri ERTEKİN, Harran Üniversitesi Mühendislik  Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bülent YEŞİLATA, UNDP Uzmanı Murat CANDEMİR, ŞUTSO yetkilileri, Müteahhit ve İnşaat Firmaları, Dalgıç Pompa Üreticileri, Bilişim, Tekstil  Firmaları ve Ajans uzmanlarımız katıldı.

Seminerin ikinci gününde ise firmalar iş görüşmeleri yaptı.

Şanlıurfa’yı ilk defa ziyaret eden firma yetkilileri, ilgiden memnun kaldıklarını ve bölgede yatırımcılarla ve bayilerle iş yapmak istediklerini, bu sayede; Şanlıurfa’nın Suriye dâhil bölge için Fotovoltaik Modül üretimi, Solar enerji servis, proje uygulamaları ve çözümleri üssü olabileceğini dile getirdiler.