“ Expo Gateway To Middle East ” Fuarında Stant Açıyoruz

25 Ağustos 2010 Çarşamba 16:51

Irak, Suriye, Iran, Ürdün ve Lübnan’ın da katılımı ile Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından organize edilen ve 24-27 Haziran tarihlerinde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenecek EXPO GATEWAY to MIDDLE EAST Fuarında Ajansımız da stant açacak.

Dünyada yaşanan ekonomik krizle birlikte, stratejik konumu ve ekonomik potansiyeliyle dış ticarette önemini güçlendiren Türkiye, Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerinde fırsatlar ülkesi konumunda bulunuyor. Bu fırsatları değerlendirmek amacıyla, Gaziantep, 2010 yılında EXPO GATEWAY to MIDDLE EAST -Irak ve Komşu Ülkelerle Ticaret ve Sanayi, Gıda ve Tüketim Malzemeleri, İnşaat ve Yapı Fuarları olmak üzere üç organizasyona eş zamanlı olarak ev sahipliği yapacak. Gaziantep’te dört yıldır düzenlenen Irak Uluslararası Fuarı’yla Irak başta olmak üzere bölgedeki girişimcilerle sağlanan yakın ilişkilerin bu fuarla birlikte daha ileri noktalara taşınması hedefleniyor.

Genel tüketim ve sanayi ürünleri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yüksek miktarlarda ithalata devam eden Ortadoğu ülkeleri, gerek Türkiye gerekse dünyadaki firmaların dikkatlerini çekiyor. Irak’ın yeniden yapılanma sürecinde petrol gelirlerini yatırım ve ithalatta daha çok kullanmaya başlaması, Türk firmalara ciddi ihracat fırsatları sunarken günümüzde Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı 5 milyar dolara yükselmiş durumda.

Bu süreçte Ortadoğu coğrafyası ile iş yapmak isteyen firmalara ve bölge ekonomisine çok büyük katkılar ve imkânlar sağlayacak olan EXPO GATEWAY to MIDDLE EAST Fuarı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Gaziantep Ticaret Borsası tarafından destekleniyor.

Karacadağ Kalkınma Ajansımız da  fuar alanındaki G-10 numaralı 25 metrekarelik stantta Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya yatırımcı çekmek amacıyla illerimizin yatırım fırsatlarını yerli ve yabancı katılımcılara tanıtacak.