Barutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi Olacak

15 Ağustos 2018 Çarşamba 09:36
  • Barutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi Olacak

Uzun yıllar atıl kalan tarihi Barutçu Han, AB kaynakları ile finanse edilen ve Ajansımız tarafından uygulanan “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi” kapsamında kurulan Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi’ne tahsis edildi. Han’ın işletme modelinin tanıtımı nedeniyle düzenlenen törene Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Vali Vekili Ufuk Akıl, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Takım Lideri Mary Mckeon, Eğitim Uzmanları ve Turizm Sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa’da turizmi geliştirmek ve yeni bir kalkınma modelini Şanlıurfa Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe Belediyelerimiz ve diğer paydaş kurumlarımız ile hayata geçirmek istiyoruz. Bu yönetim modelimizin Şanlıurfa’da ve Türkiye de bir ilk olduğunu belirtmek istiyorum. Projemiz Şanlıurfa’da güzel bir şekilde yürütülüyor. Proje kapsamında tüm kurumlarımızın iş birliği ile Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketi kuruldu. Bu şirketimiz Şanlıurfa’nın turizm değerlerini öne çıkartacak ve gelen misafirin yemeğinden gezeceği yere kadar bir yöntem sunulacak. Burada yapılacak olan sunum bazı standartları da yerine getirecek. Bu standartların Şanlıurfa’da diğer hizmet sektörlerine örnek olacağını düşünüyorum. Çünkü uluslararası ölçekte turizmin belli standartları var bizim de şehir olarak da bazı alışkanlıklarımız var bu alışkanlıkların önüne geçip standartları yakalayamasak istediğimiz sonuçları elde edemeyiz. Bu projeyi bu yönüyle de çok önemsiyoruz. Bu projenin sahibi Şanlıurfa’dır. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi ve paydaş kurumlarımız ile birlikte çok önemli çalışmalar yapıldı. Emek gösteren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Vali Vekili Ufuk Akıl ise, “Bu projenin öneminin farkındayız. Başından beri projeyi ilgiyle takip ediyoruz. Bu tarz vizyonel projeler vizyonel yöneticileri gerektiriyor. Bu güzel ve değerli hanı proje kapsamında değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise şunları söyledi: “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi, Ülkemizde AB kaynakları ile finanse edilen en yüksek bütçeye sahip turizm projesi. Projemizin Şanlıurfa’daki tüm kurum ve kuruluşlar tarafından sahiplenildiğini görmekteyiz. Projemizin sağladığı başarı, benzer projeler için örnek olmuştur. Proje ekibimiz ulusal ve uluslararası alanda projemizin tanıtımın gerçekleştirmekte. Büyükşehir Belediyemiz projenin tanıtımına ve sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağlamaktadır. Barutçu Han’ın Şanlıurfa Turizm Geliştirme Şirketine tahsis edilmesi, ilimizde turizmin gelişimine katkı sağlayacaktır. Projeye gösterdiği ilgi, verdiği destekler ve bu güzel Han’ı projemize tahsis etmiş olmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Nihat Çiftçi’ye teşekkür ediyorum.”

Barutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi OlacakBarutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi OlacakBarutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi OlacakBarutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi OlacakBarutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi OlacakBarutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi OlacakBarutçu Han, Şanlıurfa’da Turizmin Kalbi Olacak