Meclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik Şehridir

7 Eylül 2018 Cuma 23:15
  • Meclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik Şehridir

Tarihi, turistik, kültürel değerleri ve yemekleri başta olmak üzere Diyarbakır'ın bütün yönleriyle tanıtıldığı “Diyarbakır Tanıtım Günleri” Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli bir açılış töreniylebaşladı. Tanıtım günlerine Diyarbakır Valiliği öncülüğünde aralarında Ajansımızın da bulunduğu birçok kurum, kuruluş, STK ve özel sektör temsilcisi stand açarak katıldı.

Diyarbakır Tanıtım Günleri'nin açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ankara'da her yıl düzenlenen tanıtım günlerinin amacının, Anadolu'nun şehirlerini hem Türkiye'de hem de dünyada tanıtmak olduğunu belirtti.

Diyarbakır'ın çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığın vurgulayan Yıldırım şunları söyledi: “Diyarbakır, Anadolu medeniyetinin en köklü şehirlerinden biri. Güven içinde, keyifle gezeceğiniz bir Diyarbakır var artık. Diyarbakır terörle değil, tarihle kültürle medeniyetle sevgiyle kardeşlikle anılan bir şehir haline geldi. Bize ait bütün değerleri orada görebilirsiniz. İnanıyorum ki Diyarbakır gerçek yönüyle tanındığında ülkemizin kardeşliğine, barışına, huzuruna daha çok katkı sağlayacak.”

Tanıtım günü sayesinde vatandaşların Diyarbakır'a olan ilgisinin daha da artacağına işaret eden Yıldırım, etkinliği gezecek kişilerin, Diyarbakır hakkındaki yanlış algılarını bir bir terk edeceğini, gelirken kafalarında oluşan ön yargıların yok olacağını bildirdi.

İnsanların hiçbir ön yargı ve şart olmadan birbirini sevmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: “Bizi kardeş olarak yaratan yüce Rabbimiz 'İnananlar ancak kardeştir' diyor. Biz kardeş olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Eğer birbirimizi seversek bugün yaşadıklarımız mesele olmaktan çıkar. Omuz omuza vererek her türlü zorluğun üstesinden geliriz, daha güzel yarınlara birlikte yol alırız. Güç birliği yaparak vatanımızı daha güzelleştirir, 2023 hedefini, 2053 vizyonunu rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Buna irademiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü iktidarla, güçlü Meclisle ve 81 milyon vatandaşımızın desteği ve kardeşliğiyle bunu başaracak güce sahibiz. Son günlerde ülkemiz üzerinde yapılmaya çalışılan operasyonlar karşısında milletimizin topyekün karşı durması ve bu oyunu bozma yönünde ortaya koyduğu irade ve kararlılık bütün dünyanın takdirini kazanmıştır. Peygamberimiz 'Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır' demiştir. Bizler hep rahmete talip olduk. Aramızdaki kardeşliği, alışverişi artıralım. Birbirimizi daha çok ziyaret edelim. Eğer bunu yaparsak çok daha güzel günlerimiz olacak.”

Eşi Semiha Yıldırım ile stantları gezen Meclis Başkanı Binali Yıldırım, bir stanttaki dokuma tezgahında ipek şal dokudu.

“Diyarbakır Tanıtım Günleri” açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,  Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Hikmet Çetin, önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, önceki dönem Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Eski İçişleri Bakanlarından Abdulkadir Aksu ve  Efkan Ala, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal, Oya Eronat, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, eski milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluş Örgütleri temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Meclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik ŞehridirMeclis Başkanı Yıldırım: Diyarbakır Sevgi ve Kardeşlik Şehridir