Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu

25 Ağustos 2010 Çarşamba 18:12
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu
  • Şanlıurfa Osb ile Gebze Osb ‘kardeş Osb ’oldu

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi arasında 10 Haziran 2010 tarihinde “Kardeş OSB Protokolü” imzalandı.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Merkezi'ndeki törene Şanlıurfa Valisi Nuri OKUTAN, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali SÖZEN, GOSB Yönetim Kurulu Başkanı VAHİT YILDIRIM, Şanlıurfa OSB Bölge Müdürü Remzi İNALI, GOSB Bölge Müdürü Ali Haydar BULUT, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref FAKIBABA, Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail ÇİLER, sanayiciler ve protokol katıldı.

İmza töreni GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit YILDIRIM’ın açılış konuşmasıyla başladı. Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması (IRS) Projesi uzmanlarından Murat CANDEMİR’in projeye ilişkin tanıtımının ardından söz alan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet E. FAKIBABA, Urfa’nın Türkiye’de çok özel bir yeri olduğunu ve dünyadaki en eski yerleşim yeri olduğunu belirttikten sonra tüm GOSB katılımcılarını Urfa’da yatırıma davet etti.

Toplantıda konuşan Şanlıurfa Valisi Sayın Nuri OKUTAN, “İşyerlerinizi kapatın, gelin Şanlıurfa'ya yatırım yapın demiyoruz. Eğer yeni bir alana açılmak, yeni bir alanda yüzmek istiyorsanız Şanlıurfa'yı anlatıyoruz.
Eğer Türkiye hedef olarak 2025 yılında dünyada en büyük 10 ekonomiye kavuşacaksa bunu hep birlikte başaracağız. Bunu Urfa olmadan başarmamız mümkün değil' dedi.

Şanlıurfa tanıtım filminin ardından GOSB ile Şanlıurfa OSB arasındaki kardeş OSB protokolünün imza törenine geçildi. Şanlıurfa Valisi Nuri OKUTAN, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali SÖZEN ile birlikte Şanlıurfa OSB ve GOSB yöneticileri 'Kardeş OSB Protokolü'nü imzaladı.

Protokol çerçevesinde, Şanlıurfa OSB ve GOSB yetkilileri periyodik olarak bir araya gelerek kurumsal işbirliğini arttıracak çalışmalar yapmayı, seminer, panel,  eğitimler düzenlemeyi, her iki OSB’nin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarının yapılmasını, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde, bu çalışmaları diğer OSB’ler ile paylaşmayı hedefliyorlar. Şanlıurfa OSB Bölge Müdürü Remzi İNALI, iki OSB'nin kardeş OSB olmasının gurur verici aynı zamanda başlangıç olarak kabul ettiğini ifade etti. İNALI, 'Gebze OSB ile Şanlıurfa OSB'nin bundan sonraki gelişimi birlikte el ele olacak. Gebze, Şanlıurfa ve Türkiye sanayisini çok daha önemli noktalara taşıyacağına inanıyorum' diye konuştu.

GOSB Bölge Müdürü Ali Haydar BULUT da, kardeşliğin sadece kâğıt üzerinde olmayıp, bilgi, beceri ve tecrübelerin birleştiği, kaynaştığı, ortaklaşa projelerin oluşması için önemli olduğunu söyledi.
BULUT 'Bunu gerçekleştirebiliyorsak bunu sadece kâğıt üzerinde bırakmayıp belli noktalara getirebiliyorsak bu mutluluk verici olur. Karşılıklı çalışma prensipleri oluşturup çeşitli seminerlerle bilgi ve becerilerimizi kaynaştırabiliyorsak ne mutlu bize' dedi.

28 Nisan 2010 tarihinde, Şanlıurfa Valisi Nuri OKUTAN başkanlığındaki heyet, Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması (IRS) Projesi çerçevesinde GOSB'u ziyaret etmiş ve görüş alışverişinde bulunmuştu. Ziyarette Gebze OSB ile Şanlıurfa OSB'nin kardeş OSB olması için çalışmalar başlatılmasına ve bununla ilgili bir protokol imzalanmasına karar verilmişti.