50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı

10 Mayıs 2019 Cuma 09:58
  • 50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı

Diyarbakır'da, "Rekabetçi Sektörler Programı" ikinci dönem tanıtım toplantısı yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Türkiye ortaklığıyla finanse edilen "Rekabetçi Sektörler Programı"nın ikinci dönem tanıtımı amacıyla Ajansımız Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Türkiye Mali Programlar Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, ilk dönemde güzel projelere imza atıldığını aktardı. Ar-Ge, inovasyon, lojistik merkezleri ve laboratuvar kurduklarını, finansal araç projeleri gerçekleştirdiklerini, KOBİ'leri bu bütçeden faydalandırdıklarını ifade eden Sağkaya, amaçlarının bölgesel gelişmişlik farklarını azaltmak olduğunu vurguladı. Sağkaya, "Bizim programımız orta ve uzun vadeli projeleri destekleyen bir program. Eğer uzun dönemde projeleriniz ve fikirleriniz varsa ve bunları hayata geçirmek istiyorsanız, bizim programımız sizler için en mantıklı olanıdır" dedi.

İkinci dönemin ikinci çağrısını 1 Nisan- 29 Mayıs için açtıklarını dile getiren Sağkaya, "İki başlık belirledik. 'yaratıcı endüstriler' için toplamda 20 milyon avroluk, 'araştırma ve geliştirme' kapsamında da 30 milyon avroluk bir proje havuzu oluşturmayı düşünüyoruz. Toplamda 50 milyonluk proje havuzuyla programımızı sürdürmek istiyoruz" diye konuştu. Sağkaya, çok çeşitli alanlarda destekler verdiklerine dikkati çekerek "araştırma ve geliştirme" başlığında asgari 3 milyon, azami 8 milyon avro bandındaki projeleri, "yaratıcı endüstriler" alanında da en az 2 milyon en çok 5 milyon bandında projeleri destekleyeceklerini anlattı. Sağkaya, her iki başlıkta da ortaklık zorunluluğu bulunduğunu belirtti.


AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Füsun Çiçekoğlu, AB'nin desteklerinin 2007'ye kadar farklı alanlarda 2007'den sonra ise Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre-accession Assistance - IPA) adı altında 5 ana destek programlarıyla verilmeye başlandığına işaret ederek "Bizim programımız 'rekabetçi sektörler' olarak adlandırılan bölgesel kalkınmışlık farklılıklarının giderilmesine dönük amaca hizmet eden programdır" dedi.

50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı50 Milyon Avro Bütçeli Rekabetçi Sektörler Programı, Diyarbakır’da Tanıtıldı