Ajansımızın Desteğiyle Düzenlenen Bixat 2019 Harran Üniversitesi’nde Başladı

24 Eylül 2019 Salı 10:20
  • Ajansımızın Desteğiyle Düzenlenen Bixat 2019 Harran Üniversitesi’nde Başladı

Ajansımızın Teknik Destek Programı kapsamında Harran Üniversitesi Rektörlüğünün “Bilimsel Araştırmalarda X-Işınları Analiz Teknikleri Eğitimi” Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesinde başladı.

Beş gün sürecek olan eğitim programının açılışında konuşan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Bektaş; “Temel bilimlerin okutulmadığı üniversitelerde bilimin ilerlemesinden bahsetmek zordur. Fizik bilimi de birçok bilimsel yasanın temelini oluşturmaktadır. Bu noktada Bixat eğitiminin üniversitemizde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu vesileyle üniversitemize gelen değerli eğitmen hocalarımıza, farklı üniversitelerden gelen genç araştırmacılara üniversitemize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Bixat 2019 Düzenleme Kurulu Başkanı Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Yalçın ise GAP Kalkınma İdaresi’ne ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’na katkılarından dolayı teşekkür etti. Doç. Dr. Yalçın şunları söyledi: “Fizik ve ilişkili disiplinlerin ihtiyaç duyduğu tüm konularda eğitim serileri düzenleyerek, alanında yetişmiş akademisyenler ve uzmanları genç araştırmacılarla bir araya getirerek bir farkındalık oluşturmak, bilimsel bilgiyi artırmak ve kaynakların doğru kullanılmasını sağlamak yoluyla bilimsel araştırmalara ivme kazandırmak amacıyla bu eğitim programlarını düzenliyoruz. Tüm katılımcılarımızın en iyi şekilde programımızdan yararlanmalarını diliyorum” dedi.


İlk oturumu Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Çevik tarafından gerçekleştirilen, yaklaşık 30 oturumun yer alacağı eğitim programı, 27 Eylül’e kadar devam edecek.

Ajansımızın Desteğiyle Düzenlenen Bixat 2019 Harran Üniversitesi’nde BaşladıAjansımızın Desteğiyle Düzenlenen Bixat 2019 Harran Üniversitesi’nde BaşladıAjansımızın Desteğiyle Düzenlenen Bixat 2019 Harran Üniversitesi’nde Başladı