Diyarbakır Dünya Turizminin Yeni Yıldızı Olmaya Aday!

21 Nisan 2011 Perşembe 11:34
  • Diyarbakır Dünya Turizminin Yeni Yıldızı Olmaya Aday!
  • Diyarbakır Dünya Turizminin Yeni Yıldızı Olmaya Aday!
  • Diyarbakır Dünya Turizminin Yeni Yıldızı Olmaya Aday!
  • Diyarbakır Dünya Turizminin Yeni Yıldızı Olmaya Aday!
  • Diyarbakır Dünya Turizminin Yeni Yıldızı Olmaya Aday!

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Diyarbakır’ın barındırdığı tarih sayesinden dünya turizminin yeni yıldızı olmaya aday olduğunu söyledi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen Diyarbakır Turizm Platformu toplantısında konuşan ATİB Başkanı Seçim Aydın, binlerce yıllık tarihe sahip Diyarbakır’ın turizm sektöründe hak ettiği yeri alması için gerekli potansiyeli bulunduğunu belirtti. Diyarbakır’ın çok geç kalmadığına dikkat çeken Aydın, ’’Roma, Paris, Prag artık dünya tarafından çok iyi biliniyor. İnsanlar Roma’ya, Paris’e tekrar tekrar gitmekten sıkılmış durumdalar. Dünya turizm sektörü yeni yerleri keşfetmek istiyor. Diyarbakır, binlerce yıllık bir tarihi ve onlarca medeniyeti bünyesinde barındırıyor. Diyarbakır’ın toprağı altında yatan tarihi mirası dünyaya sunması halinde, Torino ya da Toledo olmaması içten bile değil. Diyarbakır dünya turizminin yükselen yeni yıldızı olamaya aday. Yeter ki şehirdeki yatırımcılar, kamu yetkilileri ve STK’lar birlikte hareket etsin’’ dedi.

Diyarbakır Bir Dünya Kentidir!

Diyarbakır’ın sadece Diyarbakırlılara ait olmadığını vurgulayan ATİB Başkanı Aydın, şehrin tüm dünyanın ortak malı olduğunu kaydetti. Son dönemde komşu ülkeler ile sağlanan iyi ilişkilerin sınır illeri başta olmak üzere bölgedeki şehirlerde turizmin canlanmasına katkı sağladığını kaydeden Aydın, şunları söyledi: “Bunun ilk sonuçlarını şimdiden Van’da, Mardin’de, Ağrı’da görmekteyiz. İleriki dönemde Diyarbakır bu iyileşmeden hak ettiği payı alacaktır. Bunun için öncelikle ulusal ve uluslar arası arenada tanıtım yapmak gerekli. Diyarbakır’ın iki yıl aradan sonra EMITT Fuarı’na katılması önemli bir gelişme. Artık Diyarbakır şehri, Berlin başta olmak üzere dünya turizmine yön veren fuarlarda yer almalı. Şehre turizm konusunda uzman yazarlar, tur operatörleri davet edilmeli

Diyarbakır gezilen değil kalınan bir yer olmalı

Türkiye’de turizm yatırımlarının kıyılardan iç bölgelere doğru kaydığını belirten Aydın, Diyarbakır’ın bu yatırımları çekmesi gerektiğini vurguladı. Diyarbakır’ın sadece yol üzerinde görülmesi gereken ara bir istasyon olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Aydın, şehre gelen turistlerin en azında iki gününü Diyarbakır’da geçirmesi için paket turların sunulmasının önemli olduğunu kaydetti. Aydın şunları söyledi: “Diyarbakır Sur bölgesi dünyaya açılmalı. Burada kültür sanat faaliyetleri düzenlenmeli. Diyarbakır mahalli yemekleri turistlerin beğenisine sunulmalı. Diyarbakır 24 saat yaşayan ve misafirlerine 24 saat hizmet veren bir kent olmalı. Bu potansiyeli görmekten çok memnunum”.

Karakoyun: Turizm altyapısını güçlendiriyoruz!

Toplantıda konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Diyarbakır Turizm Platformu’nun geçen yıl kurulmasına rağmen, şehrin turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm paydaşlarını bir araya getirdiğini söyledi. Platformun aldığı kararlar doğrultusunda Diyarbakır’ın iki yıl aradan sonra dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan EMITT’e katılımının sağlandığını kaydetti. Dr. Karakoyun, ’’Diyarbakır tüm sıkıntılara rağmen potansiyelini harekete geçirme şansına sahip. Diyarbakır’da turizmin kalkınmaya katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu kapsamda Karacadağ Kalkınma Ajansı olarak geçen yıl Diyarbakır’da turizm altyapısının güçlenmesi için destekler verdik. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte Diyarbakır’ın turizmine önemli katkı sağlanmış olacak’’ dedi.