Ergani’de Atıl Tesis, Tekstil Fabrikasına Dönüşerek 1000 Gence İstihdam Sağlayacak

7 Kasım 2022 Pazartesi 10:06
  • Ergani’de Atıl Tesis, Tekstil Fabrikasına Dönüşerek 1000 Gence İstihdam Sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek ve istihdam edilebilirliğini sağlamak amacıyla uygulanmaya başlanan “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” protokolü çerçevesinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde uzun yıllarda âtıl kalan tesis yenilenerek tekstil sektörüne kazandırılıyor.16.000 m2 kapalı alana sahip tesiste kısa zamanda 1000 genç istihdam edilecek.

Diyarbakır Valiliğinin yürütücüsü olduğu proje kapsamında toplam 16 Bin m2 kapalı alana sahip tesis binası, tümden yenilenerek tekstil fabrikasını dönüştürülecek. Yüzde 70 oranında tamamlanan proje ile Diyarbakır’ın son yıllarda hızla gelişen ilçelerinden Ergani’ndeki gençlere yeni istihdam olanakları sağlanacak. Tekstil hazır giyim-konfeksiyon alt yapısının oluşturulmasının planlandığı proje ile kentsel istihdamın artırılmasına hızlı bir şekilde katkı sağlanarak işsizlik sorununun Ergani ilçe düzeyinde çözülmesi ve geliştirilen istihdam modeli ile bölgesel göç olgusunun kontrol altına alınarak bölge içi gelişmişlik farklarının giderilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

 

Proje ile ayrıca orta ve büyük ölçekli hazır giyim yatırımlarının altyapısının oluşturulması, geliri olmayan ve devlet desteğiyle geçimini sağlamakta olan dezavantajlı yoksul kesimin istihdam edilerek asgari geçim standartlarına çıkarılması, hazır giyim imalatına yönelik olarak kadınlar ve gençler başta olmak üzere iş gücü yetkinliklerinin artırılması, ülkemizin batısında üretken girişimci olmuş yerel müteşebbislerin geri dönüşünün sağlanması amaçlanmaktadır.