Şanlıurfa Sanayisinin Nitelikli Eleman İhtiyacı Eğitimle Çözülecek

14 Aralık 2022 Çarşamba 10:12
  • Şanlıurfa Sanayisinin Nitelikli Eleman İhtiyacı Eğitimle Çözülecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi’nin (ŞUTGEM) donanım eksiklikleri giderilerek, nitelikli eleman yetiştirilmesi sağlanacak.

 

3,5 Milyon TL bütçeye sahip “ŞUTGEM’in Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi Projesinin”n sözleşmesi imzalandı. İmza törenine Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim ve Ajansımız Genel Sekreter Vekili Yunus Çolak katıldı. Törende konuşan Vali Salih Ayhan “İş gücü piyasasını sektöre göre hazırlarsak nitelikli eğitim verirsek her alanın ihtiyacına cevap vereceğimizi düşünüyorum. Bu gaye ile planlanan çok güzel bir projeyle bir aradayız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2022 Cazibe Merkezleri Destekleri Programı kapsamında sunmuş olduğu 3 Milyon 500 TL bütçeye sahip olan ŞUTGEM Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi Projesi destek almaya hak kazandı. Bu kapsamda; plastik, makine, tekstil ve ayakkabı teknolojileri sektörlerinde atölyeler kurulacak ve eğitimler en kısa zamanda başlayacak. Projede emeği geçenleri de tebrik ediyorum.” dedi.

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim ise “Proje bizim için çok önemli. Sanayi tesislerimizdeki kalifiye eleman ihtiyacı çok fazla. Yaş ortalamamızın yaklaşık 20 olması yeni istihdam alanlarının oluşturulması gereksinimini ortaya koyuyor. Bu projemizle yeni nitelikli elemanlar yetiştirerek iş dünyasına kazandıracağız” dedi.

Proje; Şanlıurfa imalat sanayiinde nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması, ilde yaşayan işsiz ve vasıfsız gençlerin yetkinliklerinin artırılarak istihdama kazandırılması ve nitelikli girişimcilerin çıkarılması yolu ile ildeki dezavantajlı gençlerin istihdam edilebilirliği amacıyla gerçekleştirilecek.

 

Proje ile ŞUTGEM’de, Plastik Enjeksiyon Kalıpçısı Teknolojisi Atölyesi, Makine Teknolojileri CNC Freze Atölyesi, Tekstil Teknolojileri Dikim Atölyesi ve Ayakkabı Teknolojisi İmalat (Sayacı) Atölyeleri kurularak, her atölye kullanımı için Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında mesleki eğitimler verilecek.

Proje sonunda 19-35 yaş arası işsiz gençler, mesleki eğitim alacak. Katılımcıların %20’sinin kadın olması hedeflenen eğitimlerde, kursiyerlerin %50’sinin istihdam edilmeleri sağlanacak.

 

 

 

Şanlıurfa Sanayisinin Nitelikli Eleman İhtiyacı Eğitimle ÇözülecekŞanlıurfa Sanayisinin Nitelikli Eleman İhtiyacı Eğitimle Çözülecek