Depremzede Yatırımcılar, Üretime Diyarbakır OSB'de Devam Edecek

6 Haziran 2023 Salı 18:08
  • Depremzede Yatırımcılar, Üretime Diyarbakır OSB'de Devam Edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü'nce geliştirilen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Eylem Programı (BOTAP)" kapsamında Diyarbakır OSB Müdürlüğünce hazırlanan Diyarbakır OSB İşlik Projesi sayesinde bin 50 kişiye yeni istihdam sağlanacak. Toplam 22 Bin metrekarelik alan üzerinde kurulmasını öngören işlikler Proje sözleşmesi için Diyarbakır OSB Müdürlüğünde düzenlenen imza törenine Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, Ajansımız Genel Sekreter Vekili Yunus Çolak ile sanayiciler katıldı.

İmza töreninde konuşan Vali Su, 6 Şubat'taki depremlerde Diyarbakır'da 411 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 255 vatandaşın en kazlardan çıkarıldığını anımsatarak, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara da acil şifa diledi. Depremde yıkılan ve hasar gören ev ve iş yerlerinin bulunduğunu, devlet ve hükümetin bunlara yönelik çalışmalar yaptığını aktaran Su, ilde istihdama yönelik çok sayıda proje yürüttüklerini, birçok paydaş kurumla emek yoğun gerektiren tekstil sektörüyle ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Proje kapsamında OSB'de 18 işlik yapılacağını belirten Su, şöyle devam etti: "Yapılacak bu işliklerle 1050 kardeşimize istihdam imkânını sağlayacağız. Projenin maliyeti yaklaşık 84 milyon lira. Bunun 54 milyon lirasını kalkınma ajansımız, 30 milyon lirasını da OSB yönetimi eş finansman olarak destek veriyor. İnşallah kısa sürede bunları yapacağız ve özellikle depremde iş yerleri zarar gören tekstil alanında çalışan firmalarımıza vereceğiz. Yeni istihdam imkânlarını vatandaşlarımıza oluşturacağız. Projemizin ilimize, ülkemize hayırlı olsun."

Ajansımız Genel Sekreter Vekili Yunus Çolak 6 Şubat tarihindeki yıkıcı depremle birlikte ekonomik ve sosyal açıdan tekrardan yaraların sarılması için yeni projelere imza attıklarını söyledi. Çolak, “Bir araya geldiğimiz program, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz tarafından 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketi sonrasında illerimizde ekonomik ve sosyal açıdan tekrardan yaraların sarılması, eski durumuna geçiş döneminin hızlandırılması ile alakalı projeler gerçekleştiriyoruz. Bu projeler ile ilgili düzenlenen bölgesel kalkınma odaklı acil eylem programı çerçevesinde bir projemiz destek almaya hak kazandı. Organize Sanayi Bölgemizle beraber yaklaşık 18 adet işlik hayata geçireceğiz. Özellikle deprem sonrasında bina altlarında kalan, depremden etkilenen ve maalesef bu çerçevede üretim kaybı yaşayan girişimcilerimizi, firmalarımıza yer sağlayarak gerek üretim ve istihdamın telafisini sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

 

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ise projenin kentte istihdam oluşturacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Bu projenin yapılış amacı depremde zarar gören, şehir içindeki bina altlarında çalışan tekstil firmalarına yönelik yaralarını sarmayı hedefliyoruz. Organize Sanayide üretim yapmakla normal fabrikada üretim yapma arasında çok büyük fark var. Bu olanağı projemiz sayesinde sanayicilerimize sunacağız.”

Depremzede Yatırımcılar, Üretime Diyarbakır OSB'de Devam EdecekDepremzede Yatırımcılar, Üretime Diyarbakır OSB'de Devam Edecek