Şanlıurfa’da Hayatın Olağan Akışına Dönmesi İçin 134.2 Milyon TL’lik Yatırım

20 Haziran 2023 Salı 09:55
  • Şanlıurfa’da Hayatın Olağan Akışına Dönmesi İçin 134.2 Milyon TL’lik Yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Karacadağ Kalkınma Ajansı Müdürlüğü'nce geliştirilen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Eylem Programı (BOTAP)" kapsamında Şanlıurfa’da 7 projeye 30.6 Milyon TL destek verilecek. Projeleri uygulayacak kurum ve kuruluşların katkısıyla toplam 134.2 Milyon TL’lik kaynak projeler için harcanacak.

Valilikte düzenlenen imza törenine Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş, Hilvan Kaymakamı Çoşkun Doğan, proje sahibi kurum ve kuruluşların yetkilileri ile Ajansımız Genel Sekreter Vekili Yunus Çolak katıldı.


Törende konuşan Vali Ayhan şunları söyledi. “Yaşadığımız afetlerin ilimizdeki etkisini azaltmaya yönelik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “BOTAP” kapsamında, ilimiz için 135 milyon TL’lik yatırım tutarına sahip 7 proje hayata geçirilecek.  Şanlıurfa’mızda yaşanan doğal afetlerin yarattığı zorlukların üstesinden gelmek ve bölgemizin kalkınmasını desteklemek adına gerçekleştirdiğimiz 7 projeyle, ilimizin çeşitli noktalarında güzel işler hayata geçireceğiz. Destek sözleşmeleri imzalanan projelerimiz: Gençlik Merkezlerinin Tadilatı Projesi, İşletmem Eskisinden Daha Güzel Projesi, Deprem ve Selden Dolayı Zarar Gören Köy Kuyularının Islahı Projesi, Şanlıurfa Teknokent Binasının Deprem ve Sel Hasarlarının Giderilmesi Projesi, TEKNO-İŞGEM Binasının Deprem ve Sel Hasarlarının Giderilmesi Projesi, Şanlıurfa OSB Atık Su Arıtma Tesisi Pompa Temini Projesi, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Yeniden Hizmete Giriş Projesi.

Afetlerin turizm, sanayi, teknoloji, tarım, işgücü ve vatandaşlar üzerindeki etkilerini minimize ederek hem istihdamın sürdürülebilirliğini sağlayacağız hem de ekonomik ve sosyal yaşamımızı güçlendireceğiz. Toplam maliyeti 134.2 Milyon TL olan bu projelerimizin bedelinin 30.6 Milyon TL'si, Kalkınma Ajansı desteği ile karşılandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen bu projelerimiz, inanıyorum ki şehrimize yeni bir soluk katacak. Bu önemli yatırımların gerçekleştirilmesinde a’dan z’ye emeği geçen ve geçecek olan herkese tüm kalbimle teşekkür ediyorum.”

Şanlıurfa’da Hayatın Olağan Akışına Dönmesi İçin 134.2 Milyon TL’lik YatırımŞanlıurfa’da Hayatın Olağan Akışına Dönmesi İçin 134.2 Milyon TL’lik YatırımŞanlıurfa’da Hayatın Olağan Akışına Dönmesi İçin 134.2 Milyon TL’lik Yatırım