Ebrd: Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji ile Tarımı Destekleyebiliriz

23 Mart 2011 Çarşamba 17:05
  • Ebrd: Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji ile Tarımı Destekleyebiliriz
  • Ebrd: Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji ile Tarımı Destekleyebiliriz
  • Ebrd: Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji ile Tarımı Destekleyebiliriz
  • Ebrd: Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji ile Tarımı Destekleyebiliriz
  • Ebrd: Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji ile Tarımı Destekleyebiliriz

Aralarında Rusya, Ukrayna, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın olduğu 30 ülkede 2010’da 9 milyar Euro’luk kaynak kullandıran Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Şanlıurfa’da özellikle güneş enerjisi ve GAP sayesinde artan tarıma dayalı sanayi alanlarında hazırlanan projeleri desteklemek istiyor

Aralarında Rusya, Ukrayna, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın olduğu 30 ülkede 2010’da 9 milyar Euro’luk kaynak kullandıran Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Şanlıurfa’da özellikle güneş enerjisi ve GAP sayesinde artan tarıma dayalı sanayi alanlarında projeleri desteklemek istiyor. Güneydoğu gezisi kapsamında EBRD Türkiye, Doğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya Direktörü Olivier Descamps ile EBRD Türkiye Direktörü Michael Davey, Türkiye Direktör Yardımcısı Şevki Acuner, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından Şanlıurfa KOSGEB Salonu’nda düzenlenen toplantıda Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, ŞOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdulgani Hartavi, MEKSAN Trafo Şirket Müdürü Hamza Tavas, Fırat Motor Genel Müdürü Ömer Singan, Subor Fabrika Müdürü İlyas Erdoğan, GAP İdaresi Uzmanı Mehmet Şelli, Batı Endüstri ortağı Servet Akkoyun, Akbaş Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Beşaltı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda işadamıyla bir araya geldi.
Toplantıda konuşan EBRD Türkiye, Doğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya Direktörü Olivier Descamps, 2011’de Türkiye’de 750 milyon Euro’luk bir kaynağı kullandıracaklarını, bu kapsamda Güneydoğu’da desteleyecekleri projeleri belirlemek istediklerini söyledi. 
2009’da Türkiye ofisini kurdukların belirten Olivier Descamps, ’’Türkiye bankanın hissedarı iken son iki yılda kredi verilebilinir ülke konumuna geldi. Türkiye’ye geçen iki yılda 800 milyon Euro’luk bir kaynak sağladık. 2012 yılından itibaren Türkiye’de her yıl 1.1 milyar Euro’luk bir desteği Türk şirketlerine ve belediyelerine kullandırmayı hedefliyoruz. Bu kaynağın bir kısmını Türkiye’nin az gelişmiş veya gelişme aşamasında olan bölgelerinde değerlendirmek istiyoruz. Ofisimiz İstanbul’da olabilir ancak ilgimiz Güneydoğu’ya’’ dedi.

Türkiye’de Öncelliğimiz Enerji

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası olarak ticari bir banka yapısına sahip olmalarına rağmen diğer bankalardan farklı olarak 15 yılı aşan vadelerde kredi sağladıklarına dikkat çeken EBRD Direktörü  Olivier Descamps, kendileri için önemli olanın proje olduğunu kaydetti.  Descamps şunları söyledi: “Ticari bankaların almadığı riskleri alarak ülkelerin kalkınmasına kaynak sağlıyoruz. Mikro ölçekli şirketlerden Ford, Zorlu, Eczacıbaşı gibi büyük firmalara kadar geniş bir alanda destek veriyoruz. Bizim için önemli olan projenin uygun koşullara sahip olması. Bir proje için ortalama 4-6 aylık değerlendirme süreci bulunuyor. Proje ile ilgili yaptığımız detaylı değerlendirmeler biraz uzun olsa da kaynak kullanımı konusunda çok hızlıyız. Türkiye’de kullanılan kaynağın üçte biri enerji projelerine aktarıldı. Şanlıurfa’nın yenilenebilir enerji alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu görmekteyiz. Ayrıca GAP sayesinde tarım ve gıda sektörü büyüme sürecinde. Bu konuda Şanlıurfa avantajlı konumunda. yenilenebilir enerji ve tarıma dayalı sanayi ile  belediyelerin ulaşım, su, atık su gibi alt yapıya ilişkin projelerine ilgi duyuyoruz.’’
 

Karacadağ Kalkınma Ajansı ile birlikte çalışacağız

Güneydoğu ile bundan sonra daha yakından ilgileneceklerini belirten Descamps, daha fazla işadamına ve belediyeye ulaşmak istediklerini sözlerine ekledi. Descamps, ’’Bu nedenle bölgede Karacadağ Kalkınma Ajansı ile birlikte çalışacağız. Siz işadamlarının soruları ve projeleri konusundan sürekli bilgi alışverişinde bulunacağız’’ dedi.
 

EBRD, 30 Ülkede Projeleri Destekliyor

EBRD, şu anda Türkiye, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Makedonya, Moldova, Moğolistan, Karadağ, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan’da projeler yürütüyor.  EBRD icra kurulu, üye ülkelerin atadığı ve çoğunlukla maliye bakanları olan yöneticiler tarafından oluşturulmaktadır. EBRD 61 ülke ve 2 devletlerarası kurum tarafından yönetiliyor. Paydaşları kamu olsa da, EBRD ticari kuruluşlarla ortaklıklar kurarak daha çok özel sektör girişimlerinde yer alıyor.