Ajansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına Kavuştu

18 Ocak 2024 Perşembe 16:16
  • Ajansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına Kavuştu
  • Ajansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına Kavuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Ajansımız, toplumun sorunlarına çözüm olan projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen yerelde ise Ajansımız tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Dicle Üniversitesi (DÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi bünyesinde kurulan Dudak Damak Yarığı Yenidoğan Ortodonti Merkezi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısında konuşan DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Tıp Fakültesi Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinin bölgeye hizmet ettiğini belirterek, Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa ve Bingöl gibi çevre illerden hastaların geldiğini söyledi. Hastalara en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını kaydeden Karakoç, merkezde hastaların cerrahi tedavilerinin yanı sıra ameliyat sonrası takiplerinin de yapıldığını aktardı. Ailelere psikolojik destekler verildiğini ifade eden Karakoç, "Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın sağladığı önemli maddi katkılarla kurduğumuz merkez, bölgemizde önemli bir açığı kapatacak. Merkez, daha önce maddi yetersizlikler nedeniyle tedavi olamayan ya da tedavileri yarım kalan kalan çocuklarımıza ikinci bir şans sunacak. Özellikle kendini çaresiz hisseden aileler için umut kapısı olan merkezin bilinirliği artıkça, daha fazla ailenin yararlanacağına inanıyoruz. Çocukların doğduğu andan 20 yaşına kadar düzenli takibi yapılmakta. Ailelere iyi bir tedaviyle düzenli bir takiple çocuklarının normale dönebileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu merkezin güzel bir tarafı da bölgenin değil Türkiye'nin ilk merkezlerinden biri olması." dedi.


Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Kamile Keskin Oruç da bebeklerin doğumdan itibaren tedavilerinin yapıldığını, tedavinin 20 yaşına kadar devam eden bir süreci kapsadığını söyledi.

Ajansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına KavuştuAjansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına KavuştuAjansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına KavuştuAjansımızın Desteğiyle Dudak ve Damak Sorunları Yaşayan Çocuklar Tedavi Şansına Kavuştu