Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi

3 Ağustos 2011 Çarşamba 10:15
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi
  • Eğil'de Jet Ski ve Yamaç Paraşütü Keyfi

Karacadağ Kalkınma Ajansı ve kaymakamlığın işbirliğiyle peygamber ve krallar şehri Eğil'de turizm potansiyeli gelişiyor. Doğa harikalarıyla da dikkat çeken Eğil’de jet skinin yanı sıra paramotor uçuşları yapılıyor.

Projenin hayata geçirilmesiyle Dicle Baraj Gölü’ne dinlenmek için gelen vatandaşlar, jet skiyle de gölde tur atıyor. Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır’da turizme yönelik yaptıkları proje desteklerini basın için düzenlediği gezide tanıttı.
Ajansımız tarafından tarihi mekanlara organize edilen basın gezisine Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, ajans çalışanları ve gazeteciler katıldı. Diyarbakır’a bağlı Eğil İlçesindeki turizm projelerinin tanıtımlarıyla başlayan gezi, Ergani’deki Hilar Mağaraları ve tarihi Hükümet Konağı restorasyonunda yapılan inceleme ile sona erdi. Eğil’deki geziye Eğil Kaymakamı Murat Büyükköse eşlik ederek tarihi mekânlarla proje yatırımlarını tanıttı. Dünyada "peygamberler ve krallar şehri" olarak tanınan Eğil’de turizm potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çeken Karakoyun, İlçede destekledikleri projelere ilişkin bilgiler verdi.

Karakoyun:  Güzellikleri Gün Yüzüne Çıkarıyoruz

Karakoyun, “Diyarbakır, bölgenin ve ülkenin tarihi ve kültürel zenginlikleri olan önemli bir kentidir. Bu zenginliklerin tanıtılması ve gün ışığına çıkarılması gerekiyor. Eğil Kaymakamlığı ve Ajans’ın da destekleriyle bu güzellikleri gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz” dedi. Türkiye’de her bölgenin gelişmesi için hükümetin başarılı programlar yürüttüğünü hatırlatan Karakoyun, bu programlardan birisinin de kalkınma ajanslarının kurulması olduğunu belirtti.

Turizme 10.4 Milyon TL Destek

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın da Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya hizmet ettiğini vurgulayan Karakoyun, "Ajans, 2010 yılında hazırlanan projelere destek vermeye başladı. Geçen yıl ayrılan 10 milyon 400 bin TL bütçe ile turizm altyapısının geliştirilmesi için Diyarbakır'da 12 ve Şanlıurfa'da 11 projeye destek veriyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesi yönündeki çalışmalar sürüyor” dedi. Eğil’in ‘Peygamberler ve Krallar Diyarı’ olarak bilindiğini söyleyen Karakoyun, Kaymakamlığın Dicle  Baraj Gölü çevresinin turizm amaçlı kullanılabilmesi için bir proje hazırlayarak kendilerine başvurduğunu kaydetti. Karakoyun, proje çerçevesinde bungalov tipi ev yapımı, altyapı ve çevre düzenlemesiyle Eğil’i turizm cenneti haline getirmeye çalıştıklarını vurguladı. Proje bütçesine yüzde 65 oranında destek sağladıklarını anlatan Karakoyun, projenin yüzde 35’ini de Kaymakamlığın ve Valiliğin finanse ettiğini belirtti.

Büyükköse: 9 Bungalov Tipi Ev Yapılacak

Kaymakam Murat Büyükköse ise, projenin ilçede ekoturizmin geliştirilmesi çerçevesinde hazırlandığını ve inşaata Nisan ayında başlandığını dile getirdi. Projenin, Eylül ayında tamamlanmasını hedeflediklerini ifade eden Büyükköse, Ajansın projeye katkısının yaklaşık 269 bin lira olduğunu belirtti. Büyükköse, projenin 700 bin lira bütçe ile tamamlanacağı bilgisini vererek, şunları söyledi: “30 metrekarelik  7 ve 50 metrekarelik 2 bungalov ev yapıyoruz. Projemizi en kısa sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra, hazırladığımız 'Deniz Otobüsü', 'Jet Ski' ve 'Sürat Teknesi' projemizi de hayata geçireceğiz”. Gazeteciler, daha sonra gölde feribot turuna katıldı.
Kaymakamlığın hazırladığı ve Ajansın desteğiyle de hayata geçen proje, gölde jet ski’li gezi imkanı sunuyor. Ayrıca, paramotorlu yamaç paraşütü de gölün manzarasına eşlik ediyor.

Ergani’de Tarihe Yatırım

Ajans, Ergani'de de 2010 Mali Destek Programları kapsamında Ergani Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin Çayönü ve Hilar Mağaraları ile Enuş Peygamber Türbesinin çevre düzenlemesini yaptı. Tarihte yerleşik hayata geçilen en eski yer olarak bilinen Çayönü ve Romalılara ait olduğu tahmin edilen Hilar Mağaraları'nın yolu kilitli taşlarla döşendi. Ajans tarafından Enuş Peygamber Türbesine çevre düzenlemesine de proje desteği sağlandı. Hz. Zülküf Peygamberin makamı olarak bilinen makam dağının aydınlatılması yapıldı.

Tarihi Hükümet Konağı Butik Otel Oluyor!

Ayrıca, Ajans tarafından sağlanan ikinci bir proje desteğiyle de 2. Abdülhamit Döneminde inşa edilen ve 1990 yılından itibaren yıkıma terk edilen Tarihi Ergani Hükümet Konağı restore edilerek butik otel olarak kullanılacak.