Diyarbakır, Ajans Desteği ile Tanıtılıyor!

16 Eylül 2011 Cuma 10:12
  • Diyarbakır, Ajans Desteği ile Tanıtılıyor!
  • Diyarbakır, Ajans Desteği ile Tanıtılıyor!
  • Diyarbakır, Ajans Desteği ile Tanıtılıyor!
  • Diyarbakır, Ajans Desteği ile Tanıtılıyor!
  • Diyarbakır, Ajans Desteği ile Tanıtılıyor!

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalara destek vererek, Diyarbakır’ın daha geniş kitlelerce tanıtmasını sağlıyor. Ajans’ın 2010 Yılı Doğrudan Destek Programı kapsamında katkıda bulunduğu rehber, Arapça, Türkçe ve İngilizce olarak basıldı. 6 bin adet hazırlanan rehberin yanı sıra 9 bin adet tanıtım broşürü ile 42 bin adet kartpostalın basımı gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Resepsiyon salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir,  7 bindir yaşamın kesintiye uğramadığı Diyarbakır'ın dünyadaki nadide kentlerden bir tanesi olduğunu söyledi. Hazine niteliğindeki değerleri bünyesinde barındıran Diyarbakır’ın, şehrin dinamikleri tarafından dünyaya sunulması gerektiğini belirten Baydemir şunları söyledi: “Varlık içerisinde adeta yoksunluğu yaşıyoruz. Turizm potansiyelinin harekete geçmesiyle bütün bölge ekonomisi canlanacaktır. Belediye olarak, turizm altyapısının gelişmesi için özellikle Suriçi bölgesinde önemli çalışmalar yürütüyoruz. Rehber çalışması, Diyarbakır  turizminde önemli bir açığı kapatacaktır. Bu çalışma; sahip olduğu içeriği, kalitesi ve kolay kullanma özelliği ile benzerlerine fark atıyor. Rehberin şehrimize gelecek misafirlerimizin ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağına inanıyorum. Paydaşımız olan Karacadağ Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum. Bu çalışmayı, Diyarbakır’ı bütün Ortadoğu'nun turizm merkezi haline getirmenin bir adımı olarak görüyoruz. Ancak turizmin gelişmesine yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam etmeli. Diyarbakır, Turizm ve Turizm Bakanlığı’nın marka şehirler listesine mutlaka girmeli. İnanç koridoru listesine Diyarbakır dâhil edilmelidir. Dicle Üniversitesi’nin bünyesinde turizm ve otelcilik bölümü, Mimarlık Fakültesi bölümünde de restorasyon bölümü açılmalıdır. Suriçi bölgesinin her evinin, surunun, hanının, camisinin  restore edilmesi gerekiyor.”

Karakoyun: İşsizliği Azaltmanın Yolu Turizmi Canlandırmaktan Geçiyor!

Karadacağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ise, Diyarbakır’ın “bacasız sanayi” olarak nitelendirilen turizm sektöründe geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın Londra, Roma, Viyana ile yarışması gerektiğini vurgulayan Karakoyun, “Çünkü Diyarbakır ismi kendi başına bir değer. Diyarbakır, bütün insanlığın kendisinden bir parça bulabileceği bir şehir. Bu zenginliğimizi tüm dünyaya tanıtmalıyız. Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel değerlerini dünya ile paylaşmalıyız. Böylece canlanan turizm bölgenin en büyük sorunu olan işsizliğin azalmasına da katkı sağlayacaktır” dedi. Karakoyun, Diyarbakır’ın turizmde hak ettiği noktaya gelmesi için bölgedeki tüm kurum ve kuruluşların elbirliğiyle çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.