Ajans Yönetimi’nden Seul Compact Smart City’de İnceleme!

21 Eylül 2012 Cuma 13:22
  • Ajans Yönetimi’nden Seul Compact Smart City’de İnceleme!
  • Ajans Yönetimi’nden Seul Compact Smart City’de İnceleme!
  • Ajans Yönetimi’nden Seul Compact Smart City’de İnceleme!
  • Ajans Yönetimi’nden Seul Compact Smart City’de İnceleme!

Çalışma ziyareti kapsamında Güney Kore’de bulunan Karacadağ Kalkınma Ajansı heyeti, Seul’deki temaslarını son gününde Compact Smart City (Kompakt Akıllı Şehir)’de incelemelerde bulundu.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. A. Eşref FAKIBABA, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile Ajans personelinin katıldığı ziyarette; Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi (IFEZ) olarak düzenlenen Compact Smart City yöneticileri tarafından Incheon Şehrinin dününü, bugününü ve geleceğini anlatan 5 boyutlu bir animasyon film gösterimi yapıldı. Daha sonra, Şehir’de bulunan uluslar arası şirketler ile bu şirketlerin faaliyet konuları hakkında bir sunum yapıldı.

Bu bölgede 200 farklı ülkeden yatırımcının ofisleri bulunmaktadır. “Incheon”, kelime manası olarak, etrafı su ile çeviri kale anlamına gelmektedir. Incheon Serbest Ekonomik Bölgesi, ticaret için kolay erişim ve uygun çalışma imkânları sunmaktadır. Bu bölgenin % 34’ü yeşil alandır. Kargo hizmetleri hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu bölgenin büyük bir kısmı vaktiyle okyanusun doldurulması ile elde edilmiştir.

Sunum sonrası, Heyet tarafından bina gezilerek gelecekte Incheon şehrinin nasıl bir şekil alacağını gösteren maketler tanıtıldı. Makette gösterilen projenin, şuana kadar % 50’si tamamlanmış olup 2020 yılına kadar bitirilmesi planlanmaktadır. Bölgedeki uluslararası Incheon Havaalanı 3 küçük adanın arasının doldurulması suretiyle inşa edilmiştir. Incheon Havaalanı, 7 yıldan beri dünyada en iyi hizmet veren havaalanları arasında birinci seçilmektedir. Birçok ülkeden büyük firmaların yatırım yaptığı Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi’nde (IFEZ) çok katlı binalar hızla inşa edilmekte olup bu binalardan biri olacak olan ve 2018 yılına kadar bitirilmesi planlanan gökdelenin 151 katlı ve dünyanın en yüksek ikinci binası olması planlanmaktadır. Bölgede araştırma ve eğitim merkezleri ile üniversite bölümleri bulunmaktadır. Incheon Bölgesinin inşasında kullanılan finansman ise, özel teşebbüsler ile yapılan anlaşmalar vasıtasıyla karşılanmaktadır. KEIL Uluslararası Firması, bölgenin geliştirilmesi ile alakalı bir firmadır. Bölgede % 100 devlet desteği mevcuttur. Bölgedeki alanlardan biri olan “Cheongna City”nin sigortacılık ve bankacılık alanında bir merkez olması ve uluslararası hizmet vermesi planlanmaktadır. Bölgede yaşam alanı ve ofisler de bulunmaktadır. Bölgedeki diğer bir alan ise, “Yeongjong Lojistik Merkezi” olup buranın da lojistik üssü olması öngörülmektedir.

Compact Smart City’den sonra, Seul’deki temaslarını tamamlayan Karacadağ Kalkınma Ajansı Heyeti; çeşitli temaslarda bulunmak ve dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan JATA Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmak üzere Japonya’ya gitti.