Diyarbakır 4 Gün Boyunca Ankara’da Tanıtılacak

26 Eylül 2012 Çarşamba 12:26
  • Diyarbakır 4 Gün Boyunca Ankara’da Tanıtılacak

Yüzlerce yıllık geçmişi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır 27-30 Eylül tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde konuklarını ağırlayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in himayelerinde Diyarbakır Valiliği’nin koordinasyonunda gerçekleşecek “Diyarbakır Tanıtım Günleri”ne Diyarbakır’da faaliyet gösteren birçok Kamu Kurumu, Sivil Toplum Örgütü, Mesleki Örgütler, Ticari İşletmelerin yanı sıra Karacadağ Kalkınma Ajansı 64 metrekarelik bir stat ile ziyaretçilere hizmet verecek. Ajans uzmanların görev alacağı standa yeni teşvik sistemi ile birlikte 6’ıncı Bölge’de yer alan Diyarbakır’daki yeni yatırım fırsatları, sağlanan teşvikler, Ajans faaliyetleri konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılacak.

Ankara’da Diyarbakır adına ilk kez bu kadar büyük bir organizasyon düzenleneceğine dikkat çeken Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu ve Perşembe’den Pazar gününe kadar Diyarbakır’ın Ankara’da dört gün boyunca tanıtılacağını bildirdi. Vali Toprak “Diyarbakır, yaklaşık olarak binlerce yıllık geçmişin nice sırlarını taşlarında ve kitabelerinde barındıran müthiş bir kültür hazinesidir. Nice Krallar ve hükümdarları misafir etmiş ve döneminin eserlerini günümüzdeki tadıyla ama döneminin tanığı olarak yansıtan bir şehirdir. Kültürlerin birbirleriyle etkileşimi ve insanların birbiriyle hoşgörülü yaklaşımını, paylaşımını yansıtan Diyarbakır, Ticaret yollarının kavşak noktasında olduğundan bölgenin merkezi konumundadır. Diyarbakır, tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin her döneminde büyük uygarlıkların ekonomi, kültür ve cazibe merkezi olarak kabul görmüş; dinlerin ve uygarlıkların ev sahipliğini yapmış bir kenttir. Kent; İnanç Envanteri bakımından Nebilere ve Sahabelere; tarihi kültürel yapılara, cami, medrese, han, türbe, kiliselere ve UNESCO Kültür Mirası Adayı Surlara sahip zengin bir kültürel mirası bulunmaktadır. Binlerce yıllık tarihe sahip ve tüm medeniyetler döneminde yönetim merkezi olarak kullanılmış İçkale’si, 5.5 km uzunluğunda 11-12 metre yüksekliğinde şehir bir kalkanbalığı gibi kuşatan Surları, İslam Dininin 5. Harem-i Şerifi Ulu Camisi, Hz. Süleyman Camii ve 27 Sahabe türbesi, farklı inançlara ait mabetleri, Eğil ilçesinde medfun Peygamber Kabirleri, Ergani’de bulunan Hilar Mağaraları ve Çayönü, Bismil’deki Kortiktepe Arkeolojik Kazı Alanı ve Silvan Hassuni Mağaralarıyla Diyarbakır tüm zamanların ve günümüzün önemli bir “İnanç ve Medeniyet” merkezi olmuştur. 

Diyarbakır’ın turizm alanındaki bu önemli potansiyelini geliştirmek ulusal ve uluslar arası alanda tanıtımı sağlamak Diyarbakır adına büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle Diyarbakır’ın fuar ve tanıtım günlerine katılımı adına Valiliğimiz olarak büyük bir önem vermekteyiz. Bu etkinlikler arasında ilimizdeki Kamu Kurumları ve ilgili Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla 27-30 Eylül 2012 tarihinde Başkent Ankara’da “Diyarbakır Tanıtım Günleri” düzenlenecektir. Düzenlenecek olan bu etkinlikle ilimizin kültürel mirasını, folklorunu ve turizm potansiyeli tanıtılacaktır. Tüm Diyarbakır Sevdalılarını “Medeniyetler Mirası Diyarbakır”ın tanıtım günleri etkinliklerine bekliyoruz.”

Diyarbakır Valiliği ve Katılımcılar, Ankara’da düzenlenecek olan “Diyarbakır Tanıtım Günleri” kapsamında halk oyunu gösterileri, yöresel kıyafet defileleri, konserler, müzik dinletileri, yöresel tatların sunumu, sergiler gibi birçok etkinlik gerçekleştirecek olup 27 Eylül saat 14.00’de açılışı yapılacak olan tanıtım günleri, Diyarbakır’ı Ankara’da dört gün boyunca dolu dolu bir programla tanıtmayı hedefliyor.