Tunus’tan Ajansımız ile Gap İdaresi’ne ‘bölgesel Kalkınma ’ziyareti

30 Ekim 2012 Salı 17:37
  • Tunus’tan Ajansımız ile Gap İdaresi’ne ‘bölgesel Kalkınma ’ziyareti
  • Tunus’tan Ajansımız ile Gap İdaresi’ne ‘bölgesel Kalkınma ’ziyareti
  • Tunus’tan Ajansımız ile Gap İdaresi’ne ‘bölgesel Kalkınma ’ziyareti
  • Tunus’tan Ajansımız ile Gap İdaresi’ne ‘bölgesel Kalkınma ’ziyareti

Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanlığının üst düzey yöneticilerinden oluşan bir heyet, Şanlıurfa’da iki günlük inceleme gezisi gerçekleştirdi. 10 kişiden oluşan heyet, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile GAP İdaresi’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın 16-18 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleştirdiği Tunus ziyaretinde kalkınma alanında iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla uygulama kararı alınan Türkiye-Tunus Kalkınma İşbirliği Programı kapsamında düzenlenen ziyarette Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun eşlik etti. GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nde GAP Eylem Planı ve yürütülen faaliyetler hakkında bilgilendirilen Heyet, Atatürk Barajı’nda incelemelerde bulundu. Ziyaret esnasında DSİ yetkilileri tarafından baraja dair sunum gerçekleştirildi. Sosyal proje örneği olarak Şanlıurfa’daki Parmaksız Çok Amaçlı Toplum Merkezi ziyaret edilmiş, yürütülen faaliyetler hakkında bilgi alınmıştır.

 Kalkınma Ajansları Tunus’ta Uygulanmak İsteniyor

Kalkınma Ajansı modelini ülkelerinde uygulamayı hedefleyen Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanlığı Heyeti, görüşmeler çerçevesinde Ajansımız Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret etmişti. Gerçekleştirilen sunumda ajansların kuruluş amaçları başta olmak üzere, Ajansımızın organizasyon yapısı, planlama faaliyetleri, hibe destekleri, izleme değerlendirme çalışmaları ve yatırım-tanıtım faaliyetleri hakkında detaylı bilgilendirmede bulunulmuştur. Sunumun ardından 2010 ve 2011 yıllarında Ajansımız tarafından Ekonomik Gelişme ve Turizm Altyapısı Mali Destek Programları kapsamında desteklenen çeşitli projeler yerinde ziyaret edilmiştir. Bilgilendirme ve saha ziyaretlerinin ardında Tunus Heyetiyle birlikte Balıklıgöl, Haleplibahçe, tarihi çarşılar ve Göbeklitepe ziyaret edilmiş, Şanlıurfa’nın tarihi turistik değerleri heyete tanıtılmıştır.