Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’

16 Kasım 2012 Cuma 12:44
  • Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’
  • Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’
  • Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’
  • Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’
  • Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’
  • Diyarbakır’ın Kentsel Dönüşümüne ‘ortak Akıl Arayışı’

Son dönemde hızla gelişen Diyarbakır’ın geleceğini belirleyecek çalışmalar masaya yatırıldı. Diyarbakır’daki kamu kurum-kuruluşlar ile STK’lar, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın 2014-2018 Bölge Planı çerçevesinde düzenlediği “Kentleşme, Yaşam Kalitesi ve Kentsel Dönüşüm Danışma Toplantısı”nda bir araya geldi.

 

Moderatörlüğü Atılım Üniversitesi Kentleşme Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin tarafından gerçekleştirilen toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü, Sur Belediyesi, Bağlar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Ergani Belediyesi, Bismil Belediyesi, Silvan Belediyesi, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Mahalli İdareler Müdürlüğü, Diyarbakır Alan Yönetimi Başkanlığı, Yerel Gündem 21, Mimarlar Odası, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Şehir Plancıları Odası, GABB, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Emlakçılar Derneği yetkilileri katıldı. Toplantında konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, hızla gelişen Diyarbakır’ın sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Diyarbakır’da cari gündemin önemli sorunların önüne geçtiğini belirten Karakoyun, “Bugün çözemediğimiz sorunlar yarın başka sorunların nedeni olacaktır. Diyarbakır son 15 yılda büyüdü ve gelişti. Eski sorunların yanı sıra yeni sorunlar ile yaşama zorunda kaldık. Bunları biran önce çözmeliyiz” dedi. 

Toplantıda Karacadağ Kalkınma Ajans uzmanlarından Zuhal Çelebi, Ajansın gerçekleştirdiği çalışmalar konusunda bir sunum gerçekleştirdi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Daire Başkanı Hikmet Haspolatlı, ise bakanlığın çalışmaları, kentsel dönüşüm deneyimleri ile Diyarbakır’da sürdürülen projeler hakkında sunum yaptı. Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen, Suriçi Fatih Paşa Mahallesi ile Alipaşa Mahallesinde yürütülen kentsel dönüş çalışmaları, yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı. Kentsel dönüşümün sadece yeni binalar yapmakla gerçekleştirilemeyeceğine dikkat çeken Alökmen, “Kentsel dönüşümde sosyal boyutu ihmale etmemeliyiz. Yoksa yeni sosyal sorunlara neden olabiliriz” dedi. Sunumların ardından gün boyunca kurum temsilcileri Diyarbakır’ın kentsel dönüşümü ve daha yaşanabilir mekânların oluşturulması için çözüm önerilerini sundular. Toplantı sonrası hazırlanacak rapor Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Diyarbakır ile Şanlıurfa için hazırlanacak 2014-2018 Bölge Planı’na katkı sağlayacak.