Ajansımız ile İş Bankası İşbirliği Protokolü İmzaladı

11 Ocak 2013 Cuma 17:58
  • Ajansımız ile İş Bankası İşbirliği Protokolü İmzaladı
  • Ajansımız ile İş Bankası İşbirliği Protokolü İmzaladı

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır ile Şanlıurfa’daki KOBİ’lerin finansal kaynaklara ulaşımını kolaylaştırıyor. Ajans, Türkiye İş Bankası ile yaptığı işbirliğiyle hibe almaya hak kazanan KOBİ’lere üst limiti 500 bin dolar değerinde TL cinsinden 5 yıllık kredi imkânı sağlanıyor.

Karacadağ Kalkınma Ajansı ile İş Bankası arasında İşbirliği Protokolü bugün (11.01.20013) Ajans hizmet binasında gerçekleştirilen törenle imzalandı. Protokole Ajans adına Genel Sekreter Dr. İlhan Karakoyun, banka adına İş Bankası Diyarbakır Bölge Satış Müdürü Murat Önen imza attı. Törende konuşan Dr. İlhan Karakoyun, “Bölge ekonomisinin temel taşını KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’lerimizin en önemli sorunu uygun kredi bulamamak ve finansman temininde karşılaştıkları zorluklardır. Bölgemizin kalkınması için kamu yatırımlarının tek başına yeterli olmadığını biliyoruz. Günümüzde devlet, özel sektörün önünü açacak altyapı çalışmalarına odaklanmakta. Ajans olarak biz de Ajansımızdan proje karşılığı hibe desteği almaya hak kazanan KOBİ’lere uygun eş finansman bulmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile KOBİ’lere projelerini hayata geçirmede önemli avantaj sağlamış olacağız” dedi.

İş Bankası Diyarbakır Bölge Satış Müdürü Murat Önen ise, banka olarak Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki KOBİ’lerin bölge kalkınmasına katkı sağlamada büyük potansiyele sahip olduklarını düşündüklerini söyledi. Ajans ile gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde hibe desteği almaya hak kazanan/kazanacak KOBİ’lere “kredi paketi” hazırladıklarını belirten Önen şunları ifade etti: “Kredi Paketi; Proje Yatırım Kredisi, İşletme Kredisi ve Teminat Mektubu olmak üzere 3 unsurdan oluşuyor. Proje Yatırım Kredisi ilk 1 yıl anapara ödemesiz olmak üzere azami toplam 5 yıl olacaktır. Anapara ödemesiz 1 yıllık dönem içerisinde 3 ya da 6 aylık dönemlerde sadece faiz tahsil edilecek ve ilk anapara ödemesini içeren taksitin ödemesi 12. ayın bitiminde gerçekleştirilecektir. Takip eden anapara ve faiz dâhil taksitler 3 ya da 6 ayda bir tahsil edilecek şekilde ödeme planı oluşturulabilecektir. TL kredilerine 1-60 ay vadede TRLİBOR+%4 faiz oranı uygulanacak olup, krediye uygulanacak spread sabit olmak koşulu ile TRLİBOR, faiz dönemlerinde (3 veya 6 ayda bir) gözden geçirilecektir.

İşletme Kredisi: 1–36 ay vade için aylık % 1,10 faiz oranı uygulanacak olup, kredi kullandırım tutarı üzerinden % 0,5 (binde 5) oranında peşin komisyon tahsil edilecektir.

Teminat Mektubu tutarı üzerinden yıllık % 0,5 (binde 5) komisyon tahsil edecektir.”