Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi

21 Nisan 2013 Pazar 14:16
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın 2013 yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan firma ile kurumlara Proje Uygulama Eğitimi verildi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya Şanlıurfa’da faaliyet gösterip Ekonomik Mali Gelişme Destek Programı, Turizm Altyapısı Mali Destek Programı ile Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği alacak firma ve kurumlardan toplam 32 yetkili katıldı.

Toplantıda konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Ajans olarak firmalarımızın projelerini gerçekleştirirken, süreci sorunsuz bir şekilde tamamlamalarını arzu ettiklerini söyledi. Ajansın katkıları ile özel sektörün önünü açtıklarını belirten Dr. Karakoyun, bu yıl Diyarbakır ve Şanlıurfa’da toplam 70 firmaya hibe desteği vereceklerini açıkladı. Dr. Karakoyun, “Son üç yılda sağladığımız destekler ile birçok firmamız üretim kapasitesi ile çalışan sayısını artırdı. Bazı firmalar, teknolojik ürün üretmeye başladı. Bazıları ilk kez ihracat yaptı” dedi. Ajansın üç yıllık geçmişe sahip olmasına karşın yoğun çalışmalar sonucunda çok yol alındığını vurgulayan Dr. Karakoyun şunları belirtti: “Karacadağ Kalkınma Ajansı olarak, bizden hibe desteği almaya hak kazanan firmalarımızla projeleri birlikte uyguluyoruz. Ajansımız bütün projelerden sorumlu birer uzman arkadaşımızı görevlendiriyor. Proje uygulama sürecince bu arkadaşlarımız firmalara yardımcı oluyor. Bu yıl özellikle KOBİ’lerimizin projelerini zamanında bitirmesini arzuluyoruz. Tüm projeleri bu yılın sonuna kadar hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ajans olarak desteklenecek projeler için kaynak sıkıntımız yok. Bizden kaynaklanan bir sorunu şuana kadar yaşamadık. Yeter ki firmalarımız proje boyunca çalışmalarını belirlenen usullere uygun gerçekleştirsinler.”

Toplantıda ayrıca Karacadağ Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Abdullah Önder Özkul, katılımcılara projelerini gerçekleştirirken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda bilgi verirken, Ajans uzmanlarından Diyadin İnan, Proje Uygulama Rehberi ile Satın Alma Usul ve Esasları, Selçuk Mengüverdi ise bu yıl aktif olarak kullanılmaya başlanan ve proje ile ilgili tüm işlemlerin internet ortamında gerçekleştirilmesini sağlayan Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) konusunda sunum yaptı.