Pınar Süt Şanlıurfa'daki 100 Milyon Tl'lik Yatırımının Temelini Attı

13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:17
  • Pınar Süt Şanlıurfa'daki 100 Milyon Tl'lik Yatırımının Temelini Attı
  • Pınar Süt Şanlıurfa'daki 100 Milyon Tl'lik Yatırımının Temelini Attı
  • Pınar Süt Şanlıurfa'daki 100 Milyon Tl'lik Yatırımının Temelini Attı
  • Pınar Süt Şanlıurfa'daki 100 Milyon Tl'lik Yatırımının Temelini Attı
  • Pınar Süt Şanlıurfa'daki 100 Milyon Tl'lik Yatırımının Temelini Attı

Türkiye'nin öncü gıda markası Pınar Süt, Şanlıurfa 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurmayı planladığı yeni süt fabrikasının temel atma töreni 12 Mayıs 2013 Pazar günü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Millet Vekilleri, Şanlıurfa Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, Karacadağ Kalkına Ajansı Genel Sekteri Dr. İlhan Karakoyun ile Yaşar Holding üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

1973 yılında kurulan ve Türk halkını uzun ömürlü süt ile tanıştıran Yaşar Holding şirketlerinden Pınar Süt, yatırım rotasını Şanlıurfa’ya çevirdi. Pınar Süt, Şanlıurfa ve çevresinde modern üretim teknolojileri kullanarak, büyük çapta üretim yapan tek firma olacak. Yaklaşık 100 bin m² alan üzerine kurulacak Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası, Şanlıurfa ve çevre illerden toplanacak çiğ sütler ile günlük 500.000 Litre süt işleme kapasitesine sahip olacak. Fabrika, direkt 250 kişiye istihdam sağlayacak; hammadde, satış, nakliye, ambalaj üretimi gibi alanlarla beraber, dolaylı olarak da 5 bin kişiye gelir kaynağı yaratacak. Ayrıca binlerce süt üreticisinin emeğini değerlendirecek. Pınar Süt, başta Şanlıurfa olmak üzere çevre il ve ilçelerde yapacağı süt alım, veterinerlik, suni tohumlama yöntemleri, çiftçi eğitimleri gibi çalışmalarla bölge sütçülüğünü geliştirecek ve kalitesini artıracak. Pınar Süt Şanlıurfa yatırımı tamamlandığında 100 milyon TL’ye mal olması planlanıyor.
İlk etapta uzun ömürlü süt, yoğurt, ayran vb. süt ve sütlü ürünler ile meyve suyu üretilecek Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası, ihtiyaçlar doğrultusunda ürün çeşitliliği artırılacak şekilde projelendirilmiştir. Şanlıurfa projesi tamamlandığında Pınar Süt’ün Türkiye’deki tüm fabrikalarında günlük çiğ süt işleme kapasitesi 2.500.000 litreyi aşacak.
Şanlıurfa’nın Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgelerinin merkezinde bulunması ve ihracat rotalarına yakınlığı, şehrin yatırım için tercih edilmesinde büyük rol oynadı. Pınar Süt’ün, Irak, Suriye, İran ve Körfez ülkelerine olan ihracatının Urfa yatırımı ile birlikte daha da artması bekleniyor.

Bakan Eker: Yılda 180 Milyon Ton Süt İşlenecek

Törende konuşan katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker özellikle yatırımın kapasitesine vurgu yaparak "Bugün temelini attığımız günlük 500.000 litre olmak üzere yıllık 180 milyon ton kapasiteye sahip olacak bu tesis Şanlıurfa'nın yıllık süt üretiminin tamamını işleyecek kapasitede. Tesis, bölgede başlayan kaliteli sütün pazarlanması, ihracatı ve gıda sanayinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak" dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de konuşmasında "Süte bilgi ve teknoloji katarsanız, sütü sanayi ile buluşturursanız değerli hale gelir. Bu yatırımla süte bilgi ve teknoloji katılıyor, süt daha değerli hale getiriliyor" diyerek oluşacak katma değere vurgu yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de yatırımcıları Şanlıurfa'da yatırıma davet ederek "Burada güven, huzur var geleceğe umutla bakan, barıştan yana bir yapı var. Yatırım için her türlü imkan var. Bu güzel coğrafyada müteşebbislerin önünde yatırım yapmak için hiçbir engel bulunmuyor. Şanlıurfa'daki birlik, dirlik Ankara'da da var. Bu nedenle başarıdan başarıya koşuyoruz" dedi.