Diyarbakırlı Sanayiciler, Gözünü Kafkasya Pazarı'na Dikti

17 Mayıs 2013 Cuma 12:31
  • Diyarbakırlı Sanayiciler, Gözünü Kafkasya Pazarı'na Dikti
  • Diyarbakırlı Sanayiciler, Gözünü Kafkasya Pazarı'na Dikti
  • Diyarbakırlı Sanayiciler, Gözünü Kafkasya Pazarı'na Dikti
  • Diyarbakırlı Sanayiciler, Gözünü Kafkasya Pazarı'na Dikti
  • Diyarbakırlı Sanayiciler, Gözünü Kafkasya Pazarı'na Dikti

Diyarbakır iş dünyası, yeni pazar arayışları kapsamında Batum’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği'nin (DOSİAD) organizasyonuyla 15 kişilik bir işadamı heyeti 11-14 Mayıs 2013 tarihleri arasında Gürcistan’ın Batum şehrinde bir dizi temaslarda bulundu. KOSGEB’in de destek verdiği ziyaret kapsamında aralarında DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç ile Karavil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil’in de bulunduğu işadamları heyeti, Batum Türk Konsolos Muavini Ertan Garip, Batum Ticari Ataşesi İsmail Volkan, Acara Hükümeti Yatırım Daire Bölge Başkanı, Batum Ticaret Odası, Uluslararası Yatırımcılar Derneği ile görüşmelerde bulundu.

DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç, çalışma ziyaretinin kendileri açısında çok verimli geçtiğini söyledi. Irak pazarında önemli başarılar yakalayan Diyarbakırlı işadamlarının Kafkasya pazarına açılmak istediğini belirten Özkılıç, “İş hacimlerimizi artırmak için mutlaka yeni pazarlara ihtiyacımız var. Bu kapsamda Batum’da incelemelerde bulunduk. Batum, bize önemli fırsatlar sunmaya aday olan Kafkasya pazarına açılan kapı konumunda. Irak önemli bir pazar, ancak yeni pazarları da göz ardı etmemeliyiz. 15 kişilik heyetimiz Batum’da üst düzey yetkililer ile görüşmeler yaptı. Çok olumlu geçti. İki firmamızın yetkilileri yeni görüşmeler yapmak için orada kaldı. Bir firmamız ise Kafkasya ve Orta Asya pazarlarına açılmak amacıyla Batum’da lojistik üst kurmak için harekete geçti” dedi.

Karavil: Batum, Kafkasya’nın Dubai’si

Karavil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil ise, Gürcistan’ın aralarında Azerbaycan, Ukranya ve Türkmenistan’ın bulunduğu geniş bir coğrafyaya açılan kapı konumunda olduğunu söyledi. Karavil şunları belirtti: “Batum Kafkasya’nın Dubai’si. Gürcistan’ın bu pazarlara yakınlığı, hareketli bir ekonomiye sahip olması, Türkiye ile iyi ilişkilerinin bulunması bize faaliyetlerimiz açısında uygun koşulları sunmakta. Kendimizi Türkiye’deymiş gibi hissettik. Özellikle Diyarbakır sanayisinin öncüsü mermer, yapı kimyasalları, inşaat ve gıda sektörleri açısında büyük bir potansiyelin bulunduğunu gördük. İşadamları olarak yeni pazar arayışlarımız hız kesmeden sürecek. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın bundan sonraki süreçte aralarında Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Ukrayna’nın bulunduğu ülkelere yönelik çalışma ziyaret gerçekleştirmesini istiyoruz".