Avusturyalı Besicilerden Diyarbakır'da Yatırım Arayışı

11 Temmuz 2013 Perşembe 17:01
  • Avusturyalı Besicilerden Diyarbakır'da Yatırım Arayışı
  • Avusturyalı Besicilerden Diyarbakır'da Yatırım Arayışı
  • Avusturyalı Besicilerden Diyarbakır'da Yatırım Arayışı

Avusturya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Anton Wagner ve Avusturya Ticaret Müsteşarlığı yetkilileri, Diyarbakır’da temaslarda bulundu.

Wagner başkanlığındaki heyet, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Başkan Yardımcısı Şilan Elmas, Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile bir araya geldi. Diyarbakır Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, “İlimizde büyükbaş hayvancılığının gelişmesinin bölge ekonomisine önemli katkıları olacaktır. Bu bağlamda iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliğini çok önemsiyoruz. Oda olarak, üzerimize düşen bütün görevleri yerine getirmeye hazırız. Avusturya’nın büyükbaş hayvancılığı yetiştiriciliğinde ne kadar başarılı olduğunu iyi biliyoruz, bu anlamda deneyimlerinizi bizlerle paylaşmanız bizi oldukça mutlu etmiştir” dedi.

Avusturya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Anton Wagner ise toplantıda şunları söyledi:“Türkiye ile 3 senedir yakın ilişkiler kurmaktayız. Damızlık sığır yetiştiriciliği ile ilgili sürdürülebilir bir projeyi hayata geçirmenin zamanı gelmişti. Kooperatifimiz 18 adet damızlık birliğinden oluşuyor. Toplamda 30 bin çiftçimiz mevcut. Bizim yapımız aile tesislerinden oluşmaktadır. Amacımız artan ihtiyaca cevap verebilmektir. Bu anlamda çiftçilerimizin kendi ürettiklerini pazarlayabilmelerini sağlayabilmek bizim için çok önemli. Bizler çiftçilerimizin asıl temsilcileri olarak sadece araştırmaya değil, yanı zamanda eğitime de önem vermeliyiz. Ne kadar danışmanlık ve eğitim hizmetleri verirsek o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.”