İzmirli Sanayicilerden Vali Kıraç’a Ziyaret

28 Kasım 2013 Perşembe 13:14
  • İzmirli Sanayicilerden Vali Kıraç’a Ziyaret
  • İzmirli Sanayicilerden Vali Kıraç’a Ziyaret
  • İzmirli Sanayicilerden Vali Kıraç’a Ziyaret
  • İzmirli Sanayicilerden Vali Kıraç’a Ziyaret
  • İzmirli Sanayicilerden Vali Kıraç’a Ziyaret

Girişimci İş Adamları Derneği’nin (DİGİAD) öncülüğünde Diyarbakır’da bir dizi temaslarda bulunan İzmirli işadamları heyeti, Diyarbakır Valisi ve Ajansımız Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cahit Kıraç’ı ziyaret etti.

Diyarbakır’ın 130 asırdan beri akan bir nehir ve 33 medeniyete de ev sahipliği yaptığını belirten Vali Kıraç Bölgede son 30 yılda kör bir kavganın hakim olduğunu ve bu kavgadan ötürü Diyarbakır’ın  geri kaldığını ancak yaşanan yeni süreçle beraber Diyarbakır’ın bir atılım yapacağını söyledi. Vali Kıraç,  “Çözümün en önemli ayaklarından birisi de insanlara ayakta durabilmeleri için ekonomik değer sağlayabilmektir. Organize sanayiye ek 188 hektarlık alan tahsis ettik. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 15,5 km2 karelik bir alanımız var. 120 hektarlık bir Tekstil Kent ya da Tekstil İhtisas Organize Sanayi adı altında bir çalışmayı yürütüyoruz. Orada 188 hektar büyüklüğünde bir lojistik köy kuruyoruz. Bunları bir bütün halinde değerlendiriyoruz. İnşallah önümüzde ki günlerde küçük sanayi siteleriyle, ihtisas organize sanayileriyle bölgedeki bu yatırımları sürdüreceğiz” dedi. 

Vali Kıraç: 6’ncı teşvik bölgesi illerine yapılan yatırımların yüzde 18’i Diyarbakır’a aittir

Vali Kıraç şunları söyledi: “Bölgemizdeki teşvik sisteminden yararlanmak için çok sayıda müracaat olduğunu görüyoruz.2009 yılında Diyarbakır’da yatırım yapmak için alınan teşvik belgesi sayısı 32 iken 2012 yılında 69, 2013 yılının ilk 8 ayında 69 dur. Bu belgeler ile 2009 yılında yapılan istihdam 656 iken 2012 yılında 2 bin 621, 2013 yılının ilk 8 ayı için ise 2 bin 33 kişidir. Yatırım açısından baktığımızda ise daha çarpıcı bir fotoğraf karşımıza çıkıyor. 2009 yılında ön görülen yatırım 137 milyon lira iken, 2012 yılında 377 milyon, 2013 yılı ilk 8 ayında ise 601 milyon liradır. Diyarbakır’ın en büyük sorunu il dışından yatırım çekememesi ve ildeki yatırımcıların dışarı kaymasıdır. Ancak yeni teşvik sistemi ile de il dışından Diyarbakır’a yatırım gelme eğilimi olduğunu görüyoruz. 1 Ocak 2012 yılından bu yana alınan teşvik belgelerinden19’u Diyarbakır merkezli olmayan firmalara aittir. Ayrıca 6’ncı teşvik bölgesi illerine yapılan yatırımların yüzde 18’i Diyarbakır’a aittir.”

Toplantıda ayrıca Ajansımız Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından İzmirli işadamları heyetine Yeni Teşvik Sisteminin Diyarbakır'a sunduğu fırsatlar ile ildeki yatırım imkanları hakkında bir sunum gerçekleştirildi.