Yönetim Kurulumuz, Sao Paulo Belediyesini Ziyaret Etti

9 Aralık 2013 Pazartesi 11:01
  • Yönetim Kurulumuz, Sao Paulo Belediyesini Ziyaret Etti
  • Yönetim Kurulumuz, Sao Paulo Belediyesini Ziyaret Etti
  • Yönetim Kurulumuz, Sao Paulo Belediyesini Ziyaret Etti
  • Yönetim Kurulumuz, Sao Paulo Belediyesini Ziyaret Etti
  • Yönetim Kurulumuz, Sao Paulo Belediyesini Ziyaret Etti

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Brezilya ve Arjantin’e düzenlemiş olduğu çalışma ziyareti kapsamında, Diyarbakır ve Şanlıurfa temsilcilerinden oluşan heyet tarafından Sao Paulo Belediyesinde inceleme ve görüşmeler yapıldı. Sao Paulo Başkonsolosumuz Sayın Mehmet Özgün Arman da heyete eşlik etti.

Sao Paulo Belediyesi Dış İlişkiler Sekreteri Vicente Carlos Y Pla Trevas ile yapılan görüşmede, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından bölgemiz ve Ajansımız hakkında bir tanıtım sunumu yapıldı. Daha sonra, Sao Paulo Belediyesi Dış İlişkiler Sekreteri tarafından Sao Paulo Eyaletinin ekonomik yapısı, nüfus, eğitim, idari yapısı, sağlık ve benzeri konularda Heyete bilgilendirmede bulunuldu.

Baydemir: Amacımız Her İki Ülke Arasındaki Kalkınma Deneyimlerini Paylaşmak

Ajansımız Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Av. Osman Baydemir; Sao Paulo Kentinin çok inançlı, çok kültürlü bir kent olduğunu ve bu şekliyle bölgemize benzediğini; ayrıca Brezilya’nın Ortadoğu’da özellikle Türkiye’de çok iyi bilindiğini belirtti. Baydemir, aynı zamanda, ziyaretimizin temel amacının, her iki bölgenin/ülkenin kalkınma deneyimleri konusunda görüş alış verişinde bulunmak olduğunu; kalkınmada özellikle iki bölge arasında köprü oluşturmak ve her iki bölgenin kalkınma konusundaki deneyimlerini birleştirmek gerektiğini ifade etti. 

Dış İlişkiler Sekreterinin özellikle bölgedeki önemli tarım projeleri ile ilgili sorusu özerine, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından bölgedeki tarım potansiyeli ve GAP konusunda Sao Paulo Belediyesi yetkililerine detaylı bilgi verildi. GAP’ın bölge için önemine değinen Karakoyun, GAP’ın tamamlanması ile 1,8 milyon hektar alanın sulamaya açılacağını ve tarıma dayalı sanayinin gelişeceğini; bu konuda gerek ulusal ve gerekse uluslar arası yatırımcılar için yeni yatırım fırsatları bulunduğunu söyledi.

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun’un, yoksulluk ve gelir dağılımında eşitsizlik bakımından Sao Paulo’daki mevcut durum ve belediyenin bu alanda yürüttüğü çalışmaların neler olduğu sorusu üzerine, Dış İlişkiler Sekreteri; özellikle Sao Paulo bölgesinde gelir dağılımında eşitsizlik ve yoksulluğun ciddi boyutlarda olduğunu; belediyelerinin, bu konuda hükümetin yoksullukla ilgili uyguladığı programları yürüttüğünü; federal gelirlerden yoksullara belirli bir pay aktarıldığını ve Bolsa Familia Programı kapsamında yoksullara nakdi yardım yapıldığını ifade etti.