Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!

23 Nisan 2014 Çarşamba 11:00
  • Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!
  • Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!
  • Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!
  • Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!
  • Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!
  • Diyarbakır, Güneş Parkı'na Kavuşuyor!

Diyarbakır’ın merkez ilçesi Yenişehir’de bulunan Sümerpark’ta güneş enerjisi ile elektrik üretilecek. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın 2014 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu “Sümerpark’ın Güneş Parkına Dönüştürülmesi Projesi”nin destek sözleşmesi, Büyükşehir Belediyesi’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun’un katıldığı törende imzalandı.

Güneşpark Bölgeye Örnek Olacak!

Toplam 1 milyon 567 bin TL’lik yatırımla gerçekleştirilecek Projeye Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından 666 bin TL hibe desteği verilecek. Lisanssız elektrik üretimine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 2 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan Yönetmeliğe dayanılarak hazırlanan proje ile üretilen enerji, aynı Yönetmeliğe göre çift okuma sayacı takılarak dağıtım şirketinin şebekesine bağlanacak. Bu sayede, kurulan sistemin maliyetinin 4-5 yıl içinde geri dönüşümü sağlanacak.

Sümerpark’ın testere şeklindeki çatılarına yaklaşık 3000-3500 metrekarelik fotovoltaik sistem serilecek. Böylece kurulacak 500 KW’lık fotovoltaik sistem ile güneşten elde edilen elektrik enerjisi şebekeye bağlanarak Sümerpark’ın enerji ihtiyacının % 85’i bu sayede karşılanabilecek. Sümerpark’ın Güneşparkı’na dönüştürülmesi bölgede model olacak ve sektörün gelişimine öncülük edilecek. 9 ay içinde tamamlanması öngörülen proje Büyükşehir Belediyesi’nin enerji giderlerinde azaltacağı gibi lisans, lisansüstü akademik çalışmalara da akademik bilgi kaynağı olacak. Ayrıca Sümerpark'taki Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde “Güneş Atölyesi” de açılacak.

Törende konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, şunları söyledi: “Çevre ile uyumlu kalkınmanın ön plana çıktığı bir dönemde Karacadağ Kalkınma Ajansı ile gerçekleştireceğimiz bu proje, başta belediyemiz olmak üzere Diyarbakır için önemli bir adım olacaktır. Proje, Diyarbakır’ın güneş enerjisi alanındaki potansiyelini ortaya çıkarması açısında bizlere önemli veriler sunacaktır. Bu projedeki çıktılar doğrultusunda, Büyükşehir Belediyemizin diğer hizmet alanlarındaki enerji ihtiyaçlarına yönelik alternatif girişimlerde bulunabiliriz.” 

Eş Başkan Fırat Anlı ise “Proje bize pratik sonuçlar verecektir. Bölgemizde yeşil enerjinin kullanımının artırılmasını hedefliyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak buna öncülük ederek diğer kurum ve kuruluşların, başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji ile taşınmalarını arzuluyoruz. Doğal kaynaklarımızla ihtiyacımızı karşılama şansını verdiği için Karacadağ Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Ajans olarak uyguladıkları Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programına ilişkin şu bilgileri verdi: “Güneş enerjisi başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin olan Bölgemizde, bu kaynakların yeterince değerlendirildiğini söylemek mümkün değildir. Bilindiği gibi, günümüz küresel dünyanın en önemli sorunlarının başında, çevreye zarar vermeyen, kesintisiz ve sürdürülebilir enerji temini geliyor. Ülkemizin en önemli sorunu olan cari açıkta da en büyük pay enerji kalemine ait. Yine Bölgemizde kesintisiz ve sağlıklı enerji temininde sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların çözümüne katkı sağlanması için alternatif enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. Ajans olarak Bölgemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla, bu yıl ilk kez bir mali destek programı kapsamında projelere destek veriyoruz. Amacımız, bölgemizin potansiyeli olan güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmek, sağlıklı, kesintisiz ve çevre dostu enerji temin etmektir. Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programımıza 35 proje başvurusu yapıldı. Yapılan teknik ve mali değerlendirme sonucu başarılı olan 8 projeye 4 milyon TL hibe desteği vereceğiz”.

Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında destek verilen projeler şunlardır:

 

S. N.

Proje Sahibi

Proje Adı

İl

1

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimi Projesi

Şanlıurfa

2

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Sümerpark'ın Güneş Parkına Dönüştürülmesi Projesi

Diyarbakır

3

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi

 Güneş Tarlası Kurulumu Projesi

Diyarbakır

4

Trafomaks Transformatör San. ve Tic. Ltd. Şti.

Trafomaks Güneş Enerji Santrali Kurulumu Projesi

Şanlıurfa

5

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü

DİSKİ Hidroelektrik Üretim Tesisi Projesi

Diyarbakır

6

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

D.Ü. Mühendislik Fakültesi  İçin Fotovoltaik Güneş Panellerinden Elektrik Enerjisi Üreten 250 Kwp’lik Üretim, Tanıtım, Analiz Tesisi Projesi

Diyarbakır

7

Harman İş Tarım Mak. Otom. İnş. İth. ve İhr. San. Tic. Ltd. Şti.

Kendi Elektriğimizi Üreterek, Bölgede İlk Olacak Katı Gübre Dağıtma Römorkunu Üretmek Projesi

Şanlıurfa

8

Karlis Yapı Taahhüt İnşaat Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Karlis Enerjisini Güneşten Alıyor Projesi

Diyarbakır