Diyarbakır, Japonların ‘turizm Radarına ’girdi

24 Nisan 2014 Perşembe 11:54
  • Diyarbakır, Japonların ‘turizm Radarına ’girdi
  • Diyarbakır, Japonların ‘turizm Radarına ’girdi
  • Diyarbakır, Japonların ‘turizm Radarına ’girdi
  • Diyarbakır, Japonların ‘turizm Radarına ’girdi
  • Diyarbakır, Japonların ‘turizm Radarına ’girdi

Dünyanın en çok seyahat eden ülke vatandaşlarının başında yer alan Japonlar, Diyarbakır’ı turizm destinasyonlarına dahil etmek için harekete geçti. Japonya’nın önde gelen gelen seyahat firmalarının temsilcilerinde oluşan bir heyet Diyarbakır’a gelerek tarihi, kültürel ve turistik mekanlarında incelemelerde bulundu. Diyarbakır Valiliği ve Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından organize edilen Japonya’nın en büyük tur operatörlerinden JTB (Japan Travel Bureau) Group’a bağlı Tokyo ekibinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştireceği Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman İllerinden oluşan gezi güzergâhına 20 Nisan Pazar günü Diyarbakır’dan başlandı.

Japonya’nın en büyük seyahat acentası JTB Group bünyesinde faaliyet gösteren World Vacations, JTB Royal Ginza, JTB Grand Tur temsilcileri ile Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin de içinde olduğu 11 kişilik Tokyo ekibi, Diyarbakır Valiliği, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi, Diyarbakır TÜRSAB BYK yetkilileri ve seyahat acentelerinin de olduğu heyet tarafından Diyarbakır’da ağırlandı. Diyarbakır Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi uzmanlarının destek verdiği ziyaret sonucunda Diyarbakır’ın Japon ve Uzakdoğulu turistler için ziyaret güzergahları ve tur destinasyonlarına dahil edilmesi bekleniyor.
Hasan Paşa Hanında sabah kahvaltısı yapan heyete Ulu Cami’den başlayarak kentin tarihi ve turistik alanları gezdirilip şehrin tanıtımı yapıldı. Ayrıca şehirdeki 4 ve 5 yıldızlı oteller, restaurantlar, yeme-içme mekânları gezdirildi. Ziyarete gelen ekibe Diyarbakır ile ilgili Japonca tanıtıcı dokümanlar dağıtıldı ve bölgemizin lezzetlerinden ikramlar tattırıldı. Gezi, Erdebil Köşkünde verilen akşam yemeği ile tamamlandı.

Diyarbakır’da yer alan tarihi, kültürel ve turistik mekanlar gezdirilip, Japon turistler için özelde Diyarbakır genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin uygun bir turizm destinasyonu olması için öneriler sunuldu. Japonya ve Uzakdoğu’dan gelen turistler için hedef olabilecek destinasyonların başında gelmesi gerektiği ve kentin tarihi ve kültürel miras açısından zengin olduğu belirtildi. Genel olarak turizm acentelerinin Japon ve Uzakdoğulu turistlerin bölgemizi ziyaret etmesini sağlamaları talebinde bulunuldu.

Heyete eşlik eden TÜRSAB Güneydoğu Bölge Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Doğan Şan, heyetin Diyarbakır’dan çok etkilendiğini söyledi. Japon turizm sektörünün öncü kuruluşları ile Diyarbakır’da buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şan şunları söyledi: “Japonlar turizmin en pahalı türü olan ‘kültür turizmi’ ile ilgileniyorlar. Avrupalı Antalya’da 300-400 dolara kalırken, Japonlar kültür turlarına ortalama bin dolar bırakıyor. Bu nedenle Diyarbakır’ın Japonların turizm destinasyonlarında yer alması çok önemli. Japonlar Dicle Nehri’ni görünce çok heyecanlandılar. Çünkü Dicle Nehri Japonlar için kutsal kitaplarda adı geçen ve kutsal olarak kabul edilen bir nehir. Her Japon’un rüyasında Dicle Nehri’ni görmek vardır. Heyettekiler Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliğinden çok etkilendiler. Keçi Burcu başta olmak üzere Surlarımıza hayran kaldılar. Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ kalkınma Ajansı ile heyetin buraya gelmesini sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bizim firmalar olarak Japon pazarına ulaşmamız mümkün değildi. Bu ziyaret Diyarbakır’ı Japonya’ya, Japonya’yı Diyarbakır’a yaklaştırmıştır.” Şan, 24 Eylül 2014’te Japonya’da düzenlecek Turizm Fuarı’nda seyahat acentaları olarak fuara katılacaklarını sözlerine ekledi.