Diyarbakır ve Şanlıurfa Gıda ve Tekstil Firmaları, Çin’e Açılıyor!

29 Nisan 2014 Salı 11:53
  • Diyarbakır ve Şanlıurfa Gıda ve Tekstil Firmaları, Çin’e Açılıyor!
  • Diyarbakır ve Şanlıurfa Gıda ve Tekstil Firmaları, Çin’e Açılıyor!

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın sorumluluk alanında bulunan Diyarbakır ve Şanlıurfa, Çin’de 01-05 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek Canton Fuarı’nda temsil edilecek.

Ajansımız Yatırım Destek Ofisleri, dünyanın en büyük gıda ve tekstil fuarı olarak kabul edilen ve bu yıl 115’inci düzenlenecek Canton Fuarı’nda stant açacak. 210 ülkeden 175 bin ziyaretçinin gezmesi beklenen fuar, başta Amerika, Pasifik, Ortadoğu ve Rusya olmak üzere dünya pazarlarına açılmak isteyen firmalar için önemli bir etkinlik olarak görülüyor. Her yıl yaklaşık 15 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan fuarda Ajansımız bünyesinde faaliyet gösteren Diyarbakır ve Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi yetkilileri, açılacak stantta firmalarımızın ürünleri ile tanıtım materyallerinin dağıtımının yanı sıra iki ilimizdeki yatırım fırsatları konusunda bilgilendirme çalışmalarında bulunacaklar.

Fuara Diyarbakır’dan katılacak Sürgücü Süt ve Üzüm Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Demir, “Firma olarak pekmez, nar ekşisi, pestil üretimini gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır OSB’deki tesislerimizde ürettiğimiz ürünleri, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ile Erzurum’un da bulunduğu 18 ilde 25 Migros’ta kendi markamız ile satışa sunuyoruz. Üretim ile ilgili sorunlarımızı büyük ölçüde çözdük. Artık ihracata odaklandık. Bu kapsamda dünyaya açılmak için Çin’e gitme kararı aldık. Canton Fuar’ında başta çevre ülkeler, Türkî Cumhuriyetler olmak üzere dünya pazarlarına açılmak istiyoruz” dedi.