Turseff Diyarbakır'da Enerji Kredileri İçin Tanıtım Toplantısı Düzenledi

13 Mayıs 2014 Salı 15:13
  • Turseff Diyarbakır'da Enerji Kredileri İçin Tanıtım Toplantısı Düzenledi
  • Turseff Diyarbakır'da Enerji Kredileri İçin Tanıtım Toplantısı Düzenledi
  • Turseff Diyarbakır'da Enerji Kredileri İçin Tanıtım Toplantısı Düzenledi
  • Turseff Diyarbakır'da Enerji Kredileri İçin Tanıtım Toplantısı Düzenledi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (AİKB) bünyesinde yürütülen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF), 2015 yılına kadar toplam 265 milyon dolarlık kredi kullandıracak.

TurSEFF Pazarlama Müdürü Mustafa Salman ve Enerji Verimliği uzman Dr. Yonca Ercümen, Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliği ile Diyarbakır’da bölgedeki KOBİ’lere yönelik sunum gerçekleştirdiler. Ajansın Diyarbakır’daki Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan TurSEFF Pazarlama Müdürü Salman, “Bin dolardan 5 milyon Euroya kadar tüm enerji projelerine 5-7 yıllık dönemleri kapsayan krediler sağlıyoruz” dedi.

2010-2012 yılları arasında Türkiye’de 400 projeyi desteklediklerini belirten Salman şunları söyledi: “Yıllık cirosu 50 milyon Euro’yu, çalışan sayısı da 250’yi aşmayan tüm işletmelerin enerji verimliliği (EE) ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji (RE) yatırımlarına, işbirliği yaptığımız özel bankalar aracılığıyla uygun koşullarda destek sağlıyoruz. Önceki dönemde 264 milyon dolarlık fonu kullandırdık. Şuan 2013-2015 yıllarını kapsayan ikinci paket açık bulunuyor. Bu kapsamda 265 milyon dolarlık bir fonu şirketlere kullandıracağız. Başta Diyarbakır olmak üzere işletmesinin enerji verimliliğini artırmak, enerji faturalarını düşürmek isteyen, ya da kendi ihtiyacı olan elektriği üretmek isteyen şirketleri, projelerini hazırlamaya davet ediyoruz. TurSEFF olarak bu konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Önceki dönemde Türkiye genelinde 1.400 proje başvurusu yapıldı. Bunların 400’üne destek sağladık. Bu dönemde ise talebin arttığını gözlemliyoruz.”

Enerji Verimliği uzman Dr. Yonca Ercümen ise “Son dönemde yoğun olarak güneş enerjisine talep yaşanıyor. Firmalar güneş santralleri kurmak için yarışıyorlar. İster bir otelin izolasyonu olsun, benzin istasyonu çatısında elektrik üretmek için bir sistem kurulsun TurSEFF olarak tüm bu projeler destek vermeye hazırız. KOBİ’lerin bu konuda cesur olmalarını istiyoruz” dedi.

Toplantının ardından Diyabakır Organize Sanayi Bölgesine gidilerek Karavil Grup, DTS Transformatör, Beden Mermer ve OSB Müdürlüğü ziyaret edildi.